Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Skąd wywodzą się nasze...

KOLIBER

Logo kolibra Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej ma swoje korzenie w Holenderskim Stowarzyszeniu Diabetyków, organizacji zrzeszającej osoby chore na cukrzycę, założonej w 1945 roku.

Znany jako „ptak nadziei”, koliber został wybrany przez Holenderskie Stowarzyszenie Diabetyków, ponieważ symbolizował ówczesny optymizm chorych na cukrzycę, którzy mimo trudnych czasów znajdowali sposoby życia z chorobą, przezwyciężania wyzwań i radzenia sobie z niszczącymi zdrowie powikłaniami cukrzycowymi.

W 1980 roku koliber stał się oficjalnym (prawnie zastrzeżonym) symbolem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Od tego czasu logo reprezentuje i jednoczy miliony ludzi na całym świecie, przekazując nadzieję w życiu z cukrzycą.

 

 

 


NIEBIESKIE KÓŁKO

Niebieskie kółko to uniwersalny symbol cukrzycy. Został on wprowadzony w 2006 roku, aby nadać cukrzycy wspólną tożsamość. Symbol ma na celu:
• wspierać wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości cukrzycy;
• inspirować do nowych działań, zwrócić uwagę opinii publicznej na cukrzycę;
• nadać cukrzycy symbol;
• zaoferować sposób na okazanie wsparcia osobom żyjącym z cukrzycą.

Historia
Ikona niebieskiego kółka została pierwotnie opracowana na potrzeby kampanii, która zaowocowała uchwaleniem rezolucji ONZ 61/225 „Światowy Dzień Cukrzycy”. Kampania na rzecz rezolucji ONZ w sprawie cukrzycy była odpowiedzią na ogarniającą świat pandemię cukrzycy. Kampania zmobilizowała ówczesnych interesariuszy, którzy działali na rzecz uchwalenia wyżej wymienionej rezolucji ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nr 61/225 „Światowy Dzień Cukrzycy” dnia 20 grudnia 2006 r.

Dlaczego okrąg?
Okrąg występuje często w przyrodzie i dlatego był szeroko stosowany od zarania ludzkości. Jego znaczenie jest w przeważającej mierze pozytywne. W różnych kulturach okrąg może symbolizować życie i zdrowie. Co najważniejsze dla kampanii, okrąg symbolizuje jedność. Globalna społeczność diabetologiczna zebrała się w 2006 roku, aby poprzeć rezolucję ONZ w sprawie cukrzycy i musi pozostać zjednoczona, aby sytuacja osób z cukrzycą zmieniała się na lepsze.

Dlaczego niebieski?
Niebieska obwódka koła odzwierciedla kolor nieba i flagi ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych sama w sobie jest symbolem jedności między narodami i jest jedyną organizacją, która może zasygnalizować rządom na całym świecie, że nadszedł czas na walkę z pandemią cukrzycy i odwrócenie światowych trendów, które powodują tyle cierpienia i przedwczesnej śmierci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content