IDF Europe Youth Leadership Camp odbył się w dniach 7-13 lipca  2019 roku w Turcji. W tym roku Polskę reprezentowała Paulina Matyla. Poniżej jej relacja z obozu:

Dla mnie była to niesamowita i niezapomniana przygoda, gdzie spotkałam bardzo motywujących dla mnie ludzi. Jestem dumna, że mogłam reprezentować Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Turcji. W jeden tydzień poznałam wspaniałych ludzi i razem stworzyliśmy rodzinę, która żyje z cukrzycą.  Był to jeden z najbardziej aktywnych tygodni w moim życiu pełen intensywnych wykładów, warsztatów, zajęć sportowych ale przede wszystkim pokonywania swoich słabości. Podczas pobytu w Turcji zapomniałam, że żyją ludzie bez cukrzycy.

Ponad 20 narodowości reprezentowało swój kraj i będąc szczera to jestem trochę zdziwiona jak ludzie w innych państwach żyją z cukrzycą. Zdałam sobie sprawę, że w niektórych rejonach wciąż trwa walka z dyskryminacją cukrzycy, a ludzie nie mają pełnego dostępu do insuliny czy pomp insulinowych. Jednak w większości zachodnich krajów insulina i paski do glukometru są refundowane w całości, a dostęp do pompy insulinowej ma każda dorosła osoba.

Pomimo, że każdy z nas mówił w innym języku ojczystym to i tak połączyła nas cukrzyca. Dlatego każdy dzielił się wspomnieniami, dobrym i złym doświadczeniem oraz starał się dawać pomocne rady innym. Poznawaliśmy najnowsze technologie w leczeniu cukrzycy. Odbyliśmy spotkania z ludźmi chorymi na cukrzycę ze świata sportu i biznesu, które dały nam dużo mobilizacji oraz nauczyły radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach. Uczestnicy uczyli nas jak być dobrym liderem oraz dyskutowaliśmy o plusach i minusach cukrzycy w naszym życiu. Jednego dnia została zorganizowana wycieczka statkiem po cieśninie Bosfor. Mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki Turcji oraz chwilowo odpocząć od zajęć.

Nie spodziewałam się że podczas International Diabetes Federation Europe Youth Leadership Camp 2019 w Turcji tak bardzo zżyję się z innymi uczestnikami. Polecam każdemu YLC bo to świetna okazja do sprawdzenia samego siebie. Przez ten tydzień dużo doświadczyłam oraz dowiedziałam się o wielu nowych rzeczach, a w każdym dniu dawałam z siebie wszystko.

Paulina Matyla

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content