Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Refundowany dostęp do igieł...
  • Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował objęcie refundacją igieł do wstrzykiwaczy insulinowych;
  • 90% pacjentów stosujących insulinoterapię używa tej samej igły do wstrzykiwacza więcej niż raz, a 71% robi to przynajmniej dziesięciokrotnie;
  • Z igieł do wstrzykiwaczy korzysta na co dzień ok. 676 tys. polskich diabetyków.

______________

Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował bowiem objęcie refundacją igieł do penów insulinowych.

Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Obecnie – jak wielokrotnie podkreślało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – 90% z nich stosuje tę samą igłę przynajmniej kilkukrotnie. Głównym powodem takiej decyzji są przede wszystkim względy finansowe.

Pacjenci często – z różnych względów – nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca”. – podkreśla Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Obecnie, jak podkreślają eksperci, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie – obok m.in. Bułgarii i Rumunii, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł.

Regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból w miejscu wkłucia, czy też obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia.

I choć zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami rekomendowane jest wykorzystywanie krótszych igieł, to w opinii Stowarzyszenia kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych. „Niezwykle cieszy nas, że Prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem.” – podkreśla Anna Śliwińska.

Kolejnym etapem procesu refundacyjnego są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie szybko – i co najważniejsze pozytywnie – rozstrzygnięta.

REKOMENDACJA PREZESA AOTMiT DOSTĘPNA NA:
https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2021/069/REK/2021_07_02_BP_Rekomendacja_nr_82_2021_BD_Micro-Fine_Plus_publikacja_REOPTR.pdf

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content