Dnia 17.07 br. w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody związane z wyjątkową, potrójną okazją: Dniem Diabetyka, 40-leciem PSD i 100-leciem odkrycia insuliny.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi Dzień Diabetyka corocznie w czerwcu (w bieżącym roku z opóźnieniem z powodu epidemii covid), na pamiątkę przypadającego dawniej w tym miesiącu Światowego Dnia Cukrzycy, później przeniesionego na 14. listopada. W tym dniu staramy się szerzyć wiedzę o cukrzycy wśród osób, które żyją z tą chorobą oraz podnosić świadomość cukrzycy w społeczeństwie i wśród decydentów.

W bieżącym roku do święta Dnia Diabetyka doszły dwie okrągłe rocznice: 100-lecie absolutnie przełomowego odkrycia naukowego, jakim było wynalezienie insuliny oraz 40-lecie powstania naszej organizacji – najstarszego stowarzyszenia powołanego z inicjatywy oddolnej pacjentów w Polsce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Przemyski Jan Pączek, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Arcybiskup Metropolita Przemyski Adam Szal.

Obchody rozpoczęły się rano uroczystym przemarszem oraz mszą świętą w intencji chorych na cukrzycę w Archikatedrze Przemyskiej.

Po mszy nastąpił przemarsz do Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, gdzie odbyła się uroczysta gala oraz sesja edukacyjna.

Wśród gości znaleźli się m. in. dr Marek Styczkiewicz, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, który wręczył odznaczenia państwowe, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, Przewodniczący Rady Miasta Maciej Kamiński, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bobowski i inni.

Po powitaniu gości i odczytaniu listów gratulacyjnych (w tym od Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego), głos zabrała Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska, która podkreśliła rolę Stowarzyszenia i jego wpływ na opiekę nad pacjentami z cukrzycą w Polsce przez cztery dekady. Anna Śliwińska podziękowała także wszystkim działaczom i partnerom Stowarzyszenia oraz uhonorowała Jana Mieczysława Zrajko – lidera Oddziału PSD w Przemyślu i członka władz PSD, który zabiegał o to, aby ta uroczystość odbyła się właśnie w Przemyślu, jednak nie doczekał jej z powodu śmierci w wyniku koronawirusa.

Głos zabrali także Prezes Honorowy PSD Andrzej Bauman oraz Janusz Musz, Prezes Koła Terenowego nr 15 PSD w Przemyślu, gospodarz i organizator uroczystości. Z gratulacjami i życzeniami wystąpili również zaproszeni goście, w tym Prezydent Przemyśla, Starosta Powiatu Przemyskiego oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Następnie wręczono odznaczenia najbardziej zasłużonym działaczom PSD, w tym odznaczenia państwowe (krzyże zasługi), Kryształowego Kolibra 2020 oraz medale 40-lecia PSD naczelnym władzom organizacji, tj. Zarządowi Głównemu, Radzie Głównej, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównemu Sądowi Koleżeńskiemu. Uhonorowany został także Andrzej Bauman, długoletni Prezes Zarządu Głównego PSD oraz Jerzy Pilecki, długoletni Prezes Regionu Ziemi Przemyskiej PSD.

Po zakończeniu gali nastąpiła przerwa kawowa, podczas której można było oglądać stoiska wystawiennicze, zmierzyć poziom cukru i wpisać się do księgi pamiątkowej.

Po przerwie przystąpiono do sesji edukacyjnej.

Jako pierwsza wystąpiła dr Zofia Miszczyszyn – diabetolog ze Specjalistycznego Gabinetu Lekarskiego w Przemyślu, która wygłosiła wykład pt. „100-lecie odkrycia insuliny – przełom w historii leczenia cukrzycy”. Następnie prof. Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład pt. „Dlaczego warto zadbać o nerki w cukrzycy?” Po nim Anna Plucik-Mrożek, prezes Fundacji Exercise is Medicine, zaprezentowała temat „Aktywność fizyczna w cukrzycy – dlaczego warto?”. Kolejno Piotr Bielawski, podolog z Instytutu Podologicznego w Rzeszowie, przybliżył temat „Ochrona zdrowia stóp diabetyka”.

Po zakończeniu części edukacyjnej wystąpił Duet Fidelis, który zaprezentował utwory regionalne i lwowskie.

Na zakończenie wylosowano nagrody dla uczestników: glukometry Accu-Chek Instant firmy Roche, zestawy skarpet i gadżetów od firmy JJW, kijki do nordic walkingu przekazane przez kampanię Dłuższe Życie z Cukrzycą oraz komplety książek o cukrzycy ufundowane przez wydawnictwo PZWL.

Po uroczystości uczestnicy udali się na obiad do hotelu Accademia, gdzie wręczono również torby prezentowe. Torby w tym roku były tak bogate, że zdecydowano się na wręczeni ich po, a nie przed wydarzeniem, aby nie obciążać uczestników.

Cieszymy się, że sytuacja pandemiczna pozwoliła nam na realizację tego przedsięwzięcia, choć na mniejszą skalę niż planowano, ale jednak udało nam się uczcić nasze święto.

Szczególne podziękowania składamy naszym partnerom i sponsorom, bez pomocy których uroczystość nie mogłaby się odbyć. Są nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starosta Przemyski i Prezydent Miasta Przemyśla oraz firmy: Avet Pharma, Bayer, Boehringer Ingelheim z kampanią Dłuższe Życie z Cukrzycą, marka Deomed firmy JJW, DOZ, Eurobus, Inglot, Instytut Podologiczny, Jantar Wody Mineralne, Nadleśnictwo Stara Bircza, Novo Nordisk, Roche, Sanofi, Sanwil i Uldo.

Poniżej link do nagrania uroczystości:
https://youtu.be/ov2wkQ2NoUY

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content