Od 1 stycznia 2022 roku refundacja wyrobów medycznych uwzględnia także igły do penów insulinowych. Kto i na jakich zasadach może zakupić refundowane igły? Jaki będzie ich koszt?

Na tę zmianę osoby chorujące na cukrzycę i leczone insuliną czekały od lat. Igły do wstrzykiwaczy insulinowych doczekały się uwzględniania na liście refundacyjnej. Dostęp do igieł z niewielką dopłatą po stronie pacjenta to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu insulinoterapii. Dotychczas, głównie ze względu na brak refundacji igieł, pacjenci nie wymieniali ich dostatecznie często. W skrajnych przypadkach stosowali jedną igłę nawet po kilkanaście razy.

Komu przysługuje refundacja?
Prawo do refundowanych igieł do penów mają wszyscy pacjenci leczeni insuliną, niezależnie od częstotliwości jej wstrzykiwania. W ciągu roku pacjentowi przysługują 4 opakowania po 100 sztuk refundowanych igieł (łącznie 400 igieł). Refundowane igły dostępne są na receptę, dlatego nie zapomnijmy poprosić o nią lekarza prowadzącego.

Jakie igły są refundowane?
Obecnie w wykazie znajdują się igły o długościach 5 mm i 8 mm, a konkretnie:
• BD Micro-Fine Plus 0,25×5 mm (31G), opakowanie100 sztuk
• BD Micro-Fine Plus 0,30×8 mm (30G), opakowanie 100 sztuk
Igły te pasują do wszystkich penów insulinowych.

Ile wynosi dopłata pacjenta do opakowania refundowanych igieł?
Cena detaliczna opakowania zawierającego 100 sztuk została ustalona na 24,36 zł. Odpłatność pacjenta została ustalona na poziomie 30% i wyniesie 7,31 zł za opakowanie (100 sztuk). Oznacza to, że każdy pacjent leczony insuliną w refundacji dostanie w roku 400 sztuk igieł za łączną opłatę w wysokości 29,24 zł.

Regularna wymiana igieł to gwarancja bezpiecznej insulinoterapii
Igły do wstrzykiwaczy to wyroby jednorazowe, z zasady powinny być wymieniane po każdej iniekcji. Raz użyta igła traci sterylność. Wielokrotne używanie tej samej igły sprawia, że traci ona swoją ostrość i może nadmiernie uszkadzać tkanki podczas iniekcji. Konsekwencją mogą być powikłania insulinoterapii, takie jak: lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, a także obniżenie skuteczności leczenia insuliną.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content