Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. “Razem Przeciwko Cukrzycy Typu...

 

Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia!

„Rajd Rowerowy Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2” po raz piąty rusza przez Polskę!

 

Wykołujemy cukrzycę zdrowym stylem życia! – to hasło charytatywnego Rajdu Rowerowego Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2 Fundacji Medicover, którego celem jest podnoszenie świadomości zdrowego stylu życia i znaczenia aktywności fizycznej w walce z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Rowerzyści po raz piąty przemierzą Polskę z południa na północ i pokonają trasę ponad 1000km. Start Rajdu już 11 czerwca w Zakopanem, meta 18 czerwca w Gdyni. Inicjatywa zyskała już rangę międzynarodowego wydarzenia – w tym roku do ekipy wolontariuszy z Polski dołączy druga grupa startująca z Berlina. Na trasie powstaną Niebieskie Miasteczka, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

Jest to już piąta, jubileuszowa edycja Rajdu Rowerowego organizowanego przez Fundację Medicover. Ta międzynarodowa inicjatywa Grupy Medicover ma na celu edukowanie społeczeństwa i budowanie świadomości znaczenia profilaktyki i zagrożeń związanych z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Coraz większa liczba młodych ludzi jest w stanie przedcukrzycowym. W 2000 roku 1,13 mln Polaków cierpiało na cukrzycę – obecnie ta liczba wynosi ponad 3 mln, z czego kilkaset tysięcy nie wie, że jest chora i nie podejmuje leczenia (wg PTD). 90 proc. przypadków cukrzycy to właśnie cukrzyca typu 2, której można uniknąć m.in. poprzez aktywność fizyczną. W Rajdzie udział bierze udział 37 wolontariuszy Fundacji Medicover – przedstawicieli spółek Grupy Medicover z różnych krajów.

W tym roku pierwsza grupa wyruszy z Zakopanego (11.06) i odwiedzi po drodze Kraków (11.06) oraz Wrocław (14.06). Drugi team rozpocznie przygodę w Berlinie i zatrzyma się w Zielonej Górze (14.06). Obydwie drużyny spotkają się w Poznaniu (15.06) i przez Bydgoszcz (16.06) pojadą w kierunku Gdyni, gdzie będzie miał miejsce Wielki Finał akcji (18.06). W każdym z miast, które odwiedzą uczestnicy Rajdu, Fundacja Medicover utworzy Niebieskie Miasteczka. Każdy odwiedzający będzie mógł w nich bezpłatnie sprawdzić stan swojego zdrowia, poziom cukru i zasięgnąć porady różnych specjalistów. W zależności od miasta, do dyspozycji zainteresowanych będą dietetycy, fizjoterapeuci, stomatolodzy i dermatolodzy.

Niezwykle cieszy mnie fakt, że nasz Rajd z roku na rok przyciąga coraz więcej osóbskomentował Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. – Od początku działalności naszych Niebieskich Miasteczek udało się nam przebadać ponad 5 tysięcy osób. Staramy się budować świadomość znaczenia zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa poprzez takie akcje, które promują aktywność fizyczną i regularną diagnostykę – najskuteczniejsze metody chroniące nie tylko starszych przed cukrzycą typu 2. Serdecznie zapraszamy do Niebieskich Miasteczek na badania i do kibicowania naszym rowerzystom, którzy dedykują swój przejazd walce z epidemią cukrzycy typu 2! Dla odwiedzających przygotowaliśmy wyjątkowe upominki – niebieskie opaski odblaskowe symbolizujące solidarność z chorymi na cukrzycę.

W Rajdzie swój udział zadeklarowały również trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Tecław, wychowanki Lubelskiego Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN. Dołączą do Rajdu 15 czerwca w Poznaniu i towarzyszyć wolontariuszom aż do Gdyni. Na trasie Rajdu będą zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w badaniach.

Cieszy mnie fakt, że poprzez promowanie aktywności fizycznej możemy wspólnie pobudzać świadomość wśród ludzi na temat tego, czym jest dbałość o własne zdrowie oraz istotę profilaktyki, by to zdrowie zachować. Niezmiernie ważnym jest, aby każdy z nas poprzez aktywność fizyczną i umysłową, mógł realizować siebie. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy w duchu zdrowej rywalizacji!powiedziała Iwona Podkościelna

Jesteśmy zaszczycone mogąc wziąć udział w „Rajdzie Rowerowym Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”. Jako sportowcy, szczególnie stawiamy na profilaktykę, której w codziennym życiu u większości osób niestety brakuje. Zawsze propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do badań i świadomości na temat własnego stanu zdrowia. Nadmiar obowiązków i brak czasu negatywnie wpływają na nasze zdrowie, dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki i regularnego wykonywania badań. Sport to zdrowie! powiedziała Aleksandra Tecław.

Rajd jest rozwinięciem największej inicjatywy Fundacji Medicover – Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Wyniki badań prowadzonych w ramach tego programu są bardzo niepokojące – ponad 20 proc. przebadanych Przez PoZdro! nastolatków ma nadwagę lub otyłość, a prawie 70 proc. – dostateczną, słabą i bardzo słabą wydolność fizyczną. Oznacza to, że mają problemy z wejściem na 4. piętro. Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej interwencji, są na prostej drodze do chorób cywilizacyjnych – chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy.

 

Szczegółowy harmonogram Rajdu Rowerowego
„Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”:

11.06 (START) Zakopane, ­– 18.06 (WIELKI FINAŁ) Gdynia

 

Niebieskie Miasteczka (czynne 10:00-15:00):

Kraków – 11.06, Plac Wielkiej Armii Napoleona

Berlin – 13.06start niemieckiej grupy

Wrocław – 14.06, Plac Solny

Zielona Góra – 14.06Rynek

Poznań – 15.06, Malta – połączenie drużyny polskiej i niemieckiej, dołączenie kolarskiego tandemu złotych medalistek z RIO 2016

Bydgoszcz – 16.06, Wyspa Młyńska

Gdynia – 17.06, Plac Grunwaldzki (czynne 10:00-14:00); 18.06, Skwer Kościuszki

Zobacz relację z poprzedniej edycji Rajdu na kanale Vimeo PoZdro! Materiał video

Przebieg wydarzenia można śledzić na Facebook – rowerem przez Polskę

Partnerzy akcji: Accu-Chek, Centrum Medyczne Damiana, Healthy Workplaces for All Ages, Medicover Apteka, Medicover, Medi Partner, Medicover Stomatologia, Miasto Kraków, Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, PR1ME Fitness & Wellness, Rehasport Clinic, Roche, SklepRowerowy.pl, Synevo, Schwinn Cycling.

Patronaty: Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Wrocławia Joanna Nyczak, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Patronaty medialne: Radio Merkury Poznań, TVP3 Poznań, mojacukrzyca.org, krakow.pl.

 

Poniżej mapka Rajdu:

Zdjęcia z rajdu:

Ulotka i plakat V edycji Rajdu Rowerowego:

Ulotka

Plakat

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content