Ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna „ABC cukrzycy bez powikłań” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD), która ma na celu podnoszenie świadomości na temat powikłań cukrzycy oraz możliwości ich zapobiegania. W ramach akcji zostanie przeprowadzonych 80 warsztatów w różnych miejscowościach w Polsce. Działania skierowane są do  osób chorych na cukrzycę oraz do wszystkich zainteresowanych tematem.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 milionów osób z czego ok. 1 milion[1] nie jest tego świadomych, często zgłaszają się do lekarza wtedy, kiedy dochodzi już do groźnych powikłań. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w naszym kraju ponad 20.000 osób[2] i przewiduje się, że ta liczba będzie rosła.

Jednym z największym wyzwań leczenia cukrzycy jest utrzymanie glikemii (poziomu cukru we krwi) na odpowiednim poziomie. Szczególnie groźny jest stan,  kiedy poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy – hiperglikemia, która wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności oraz niewydolnością takich narządów jak: oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne.

Rzetelnym źródłem wiedzy dla pacjentów jest lekarz prowadzący. Istotna jest dobra relacja ze specjalistą, umiejętność prowadzenia otwartej rozmowy na temat schorzenia oraz zadawania pytań bez skrępowania m.in. na temat nowych możliwości terapeutycznych.  Nie mniej ważne, jest jednak podnoszenie świadomości samych pacjentów w zakresie zapobiegania powikłaniom w cukrzycy, przekładające się na skuteczną samokontrolę.  Znaczącą grupą chorych stanowią pacjenci powyżej 55 r.ż. Dlatego tak istotne jest, by właśnie Ci pacjenci posiadali wiedzę na temat możliwych powikłań cukrzycy, sposobów prewencji oraz nowoczesnych terapii.

Nowoczesne terapie ograniczają epizody hipoglikemii, wyrównują ciśnienie tętnicze oraz przyczyniają się do obniżenia masy ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku terapii osób w wieku starszym. W Polsce dostępne są analogi insuliny, które wpływają na znaczne ograniczenie ryzyka groźnej dla życia hipoglikemii. Pozwalają śmielej, skuteczniej i bezpieczniej dążyć do celu leczenia, a przede wszystkim znacznie poprawia się jakość życia pacjentów. Dlatego powinny być szerzej dostępne dla chorych na cukrzycę w naszym kraju – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opiekun merytoryczny programu „ABC cukrzycy bez powikłań”.

 

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkania, które odbędą się:

9 czerwca 2017 (piątek) o godz. 15.00 w Płocku w Centrum Aktywności Seniora, ul. Otolińskiej 6

12 czerwca 2017 (poniedziałek) o godz. 11.00 w Błoniu w sali PSD w Ośrodku Zdrowia w Błoniu, ul. Piłsudskiego 4

12 czerwca 2017 (poniedziałek) o godz. 14.00 w Żyrardowie w sali konferencyjnej w Centrum Kultury w Żyrardowie, pl. Jana Pawła II 3

13 czerwca 2017 (wtorek) o godz. 16.00 w Łomży w Szkole Podstawowej nr 10, ul. Niemcewicza 17

14 czerwca 2017 (środa) o godz. 14.00 w Sokołowie Podlaskim w sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta

17 czerwca 2017 (sobota) o godz. 10.00 w Makowie Mazowieckim w Sali konferencyjnej, w Starostwie Powiatowym

Organizator akcji: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Mecenas projektu: Novo Nordisk Sp. z o.o.

Patronat: Patronat Honorowy objęło Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

 

 

 

 

[1] Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014

[2] Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Edycja 2014

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content