W dniu 19 marca br. w Białymstoku odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych z Podlasia na temat cukrzycy typu 1. i profilaktyki cukrzycy typu 2., w ramach projektu „KiDS – Dzieci i Cukrzyca w Szkołach”. Spotkanie zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Odział Wojewódzki w Białymstoku. Współorganizatorem szkolenia był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – oddział podlaski.

Podczas szkolenia nauczycieli wysłuchali wykładu na temat cukrzycy typu 1., przyczyn choroby i jej leczenia, jak również zdrowego stylu życia w prewencji cukrzycy typu 2. Nie zabrakło praktycznych aspektów związanych z pomiarem glikemii, postępowaniem z dzieckiem z cukrzycą w szkole, pomocy w hiper- i hipoglikemii. Ponadto uczestnicy spotkania zapoznali się ze schematem lekcji edukacyjnej na temat cukrzycy, którą mogą przeprowadzić w swoich szkołach w oparciu o prezentację i poradnik metodologiczny oraz materiały edukacyjne w formie komiksów. Podczas spotkania wykorzystano materiały międzynarodowej organizacji IDF (International Diabetes Federation), przygotowane  w partnerstwie z Sanofi.

Szkolenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział blisko 120 nauczycieli z 46 szkół podstawowych na Podlasiu. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Podlaskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Suwałkach oraz dziennikarze z kluczowych mediów w regionie.

Każdy nauczyciel, który uczestniczył w szkoleniu, otrzymał imienny Certyfikat KIDS. Na zakończenie spotkania Prezes PSD w Białymstoku, Pani Danuta Roszkowska, ogłosiła konkurs plastyczno-literacki z nagrodami dla nauczycieli i uczniów pt.: „Jak mogę pomóc koleżance lub koledze z cukrzycą typu 1.?”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja br. podczas spotkania podsumowującego program KIDS na Podlasiu.

Projekt KIDS został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto otrzymał on patronaty miejscowych władz samorządowych, oświatowych  i zdrowotnych: Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku. Patronat medialny objęła TVP 3 w Białymstoku.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu firmy Sanofi.

Poniżej zamieszczamy linki do relacji medialnych:

Kurier Poranny

TVP 3

https://bialystok.tvp.pl/36606207/poranek-w-obiektywie

ESKA

http://bialystok.eska.pl/newsy/podlascy-nauczyciele-juz-nie-beda-sie-bac-dzieci-z-cukrzyca-audio/763889

AKADERA

http://akadera.bialystok.pl/2019/03/19/kids-and-diabetes-in-schools-w-podlaskiem-w-projekcie-wezmie-udzial-ponad-400-placowek/

POLSKIE RADIO BIAŁYSTOK

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/166862

Kurier Poranny

https://plus.poranny.pl/kids-and-diabetes-in-schools-nauczyciele-uczyli-sie-jak-dbac-o-dziecko-z-cukrzyca/ar/13979023#wiadomosci

Obiektyw 13′ 28”

https://bialystok.tvp.pl/41813800/19032019-godz-1830

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content