Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Probiotyki w cukrzycy –...

Dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach licznym badaniom i analizom wiemy, że na nasze zdrowie w znaczy sposób wpływa stan naszych jelit. Okazuje się, że mikroorganizmy (różne bakterie, grzyby czy wirusy) zamieszkujące nasze jelita nie tylko wpływają na trawienie i wchłanianie pokarmów, ale odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jeśli z różnych przyczyn skład mikrobioty jelitowej jest zaburzony może dojść do pogorszenia stanu naszego zdrowia.

Badania wskazują, że nieprawidłowy skład mikrobioty jelitowej jest powiązany z występowaniem takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, depresja, alergie i wiele innych. Jest wiele czynników, które mogą wspomóc odpowiedni stan naszych jelit, ale do najważniejszych należą prawidłowa dieta oraz probiotyki.

Probiotyki – co to takiego? Definiuje się je jako żywe organizmy, które – podawane w odpowiedniej ilości – wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Do najczęściej stosowanych i najlepiej przebadanych szczepów należą Lactobacillus i Bifidobacterium. Badania kliniczne analizujące wpływ przyjmowania probiotyków (probiotykoterapii) w cukrzycy sugerują, że zastosowanie poszczególnych szczepów ma wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienie odpowiedzi autoimmunologicznej skierowanej przeciwko komórkom beta trzustki. Jest to związane z korzystnym wpływem poriotyków na nasz układ immunologiczny (odpornościowy).To duża nadzieja dla osób będących w grupie ryzyka oraz chorujących na cukrzycę typu 1.
  • Poprawa metabolizmu glukozy: Badania sugerują, że niektóre szczepy probiotyczne mogą poprawiać wrażliwość na insulinę oraz regulować poziom glukozy we krwi, co może być korzystne dla diabetyków. Co więcej okazuje się, że mają korzystny wpływ na aktywność błony komórkowej komórek beta trzustki i uwalnianie insuliny. Może to zmniejszyć ryzyko zachorowania lub działać hamująco na rozwój cukrzycy typu 2.
  • Redukcja stanu zapalnego: Cukrzyca może być związana ze stanem zapalnym organizmu. Niektóre probiotyki mają zdolność do zmniejszenia stanu zapalnego poprzez redukcję cytokin prozapalnych i równoczesne zwiększanie liczby tych przeciwzapalnych zapobiegając tym samym rozwojowi schorzenia.
  • Zdrowie serca: Osoby z cukrzycą mają zwiększone ryzyko chorób serca. Udowodniono już, że suplementacja bakteriami probiotycznymi skutkuje obniżeniem wartości ciśnienia tętniczego krwi, jak również stężenia cholesterolu frakcji LDL w surowicy krwi. Ponadto wykazano, że znacząco redukują uszkodzenia serca oraz usprawnia jego funkcjonowanie.

Probiotykoterapia wydaje się mieć wiele korzyści. Niemniej jednak, konieczne są dalsze badania, których wyniki pozwolą na opracowanie konkretnych zaleceń. Ważne jest zaznaczenie, że probiotyki nie są standardowym środkiem leczenia cukrzycy i nie powinny zastępować tradycyjnych metod leczenia, takich jak dieta, aktywność fizyczna i leki przepisane przez lekarza.

Anna Gołębiowska
dietetyk, psychodietetyk,
edukator diabetologiczny

Artykuł powstał w ramach stypendium dla słuchacza studiów podyplomowych kierunku edukator diabetologiczny Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, zgodnie z Uchwałą nr 7/4/2022 Zarządu Głównego PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content