W Polsce diagnozowanych jest rocznie 18.000 nowych przypadków raka piersi. Aż 6.000 kobiet umiera. Pomimo iż wskaźnik 5-letnich przeżyć wzrósł w ciągu kilkunastu lat i wynosi  w tej chwili 75% to dalej jest o 10% niższy niż w innych krajach europejskich – czytamy  w oficjalnym liście skierowanym do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Organizacje zrzeszające chore z rakiem piersi wracają uwagę, że w dalszym ciągu dużym nierozwiązanym w Polsce problemem jest kwestia skutecznej profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Wciąż brak jest nowoczesnych terapii dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Proponowane zmiany dotyczą:

  1. Dalszej poprawy profilaktyki raka piersi
  2. Ustalenia kryteriów jakości badań mammograficznych zgodnych ze standardami europejskimi
  3. Opieki nad młodymi kobietami z rakiem piersi
  4. Wprowadzenia Breast Cancer Unitów
  5. Poprawy dostępu do nowoczesnego leczenia, także chirurgicznego
  6. Poprawy sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, zwłaszcza HER2-ujemnym hormonozależnym
  7. Zapewnienia dostępu kobietom po leczeniu raka piersi, bez względu na miejsce zamieszkania, do szeroko pojętej rehabilitacji psychofizycznej i społecznej

Pełna treść apelu dostępna jest na stronie https://www.pkopo.pl/userfiles/Pismo_MZ_rakpiersi_PKPO_21018.pdf

Z okazji Miesiąca Walki Raka Piersi Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przygotowała także petycję do Ministra Zdrowia, którą mogą podpisać wszyscy, którzy uważają, że potrzebne są zmiany w opiece nad chorymi z rakiem piersi.

Rak piersi może dotknąć każdą z nas, nie ważne czy jesteś moda, czy starsza. Wszystkim nam powinno zależeć, aby zapewnić chorym jak najlepsze możliwości leczenia, które  są dostępne dla zmagających się z rakiem piersi Europejek. W Polsce system jeszcze wymaga usprawnień i chcielibyśmy, aby Ministerstwo Zdrowia dostrzegło problemy dużej rzeszy chorujących kobiet, których co roku przybywa – powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Petycję w ciągu 3 dni od udostępnienia podpisało już blisko 900 osób. Zachęcamy do jej udostępniania i podpisywania na stronie:

https://www.petycjeonline.com/petycja_wsprawie_wprowadzenia_niezbdnych_zmian_w_opiece_onkologicznej_kobiet_z_rakiem_piersi?u=1954196&s=55654843&utm_source=fb_share

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content