14 września 2018 r. zorganizowaliśmy Piknik historyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie zduńskowolskim, którego celem było odwiedzenie miejsc znajdujących się na terenie powiatu zduńskowolskiego mających związek z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Zebraliśmy się  na parkingu przy supermarkecie ALDI w Zduńskiej Woli skąd pojechaliśmy  do Szadku by odwiedzić miejsca związane z działalnością Polskiej Organizacji Wojskowej – Oprowadzający nas przewodnik p. Daniel przedstawił rys historyczny związany z regionem Szadku.

Z Szadku skierowaliśmy się do Strońska gdzie na Placu przed bramą cmentarza parafialnego stoi Pomnik wystawiony przez miejscowe społeczeństwo w celu uczczenia 10- lecia odzyskania Niepodległości.

Następnie w Zduńskiej Woli podjechaliśmy na cmentarz katolicki przy ul.  Łaskiej – gdzie przy grobach Kazimierza Maciejewskiego, Bronisława Michalaka i Zygmunta Mąkowskiego przewodnik opowiedział o ich dokonaniach.

Po obiedzie w Restauracji Pod Słońcem pojechaliśmy do Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych – filii MHMZW gdzie Pan Czesław przekazał wszystkie ciekawostki dotyczące zbiorów i poszukiwań parowozów z całego kraju.

Następnie była prelekcja na temat znaczenia Karsznic i Magistrali Węglowej dla umocnienia niepodległego Państwa Polskiego.   Z Karsznic  pojechaliśmy pod dworzec PKP- Zduńska Wola na Plac Żelazny na pogadankę o znaczeniu linii kolejowej Warszawsko-Kaliskiej w listopadzie 1918 r.  Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Zduńskiej Woli złożyliśmy kwiaty kończąc część edukacyjną wycieczki a następnie pojechaliśmy na teren PMOS Zduńska Wola ul. Dolna 41 na część rekreacyjno-integracyjną. Był grill i wspólne biwakowanie z pieczeniem kiełbasek.

W bloku rekreacyjno sportowym uczestnicy Pikniku rywalizowali w konkurencjach rekreacyjno-sportowych w poszczególnych kategoriach. O godzinie 18:00 udaliśmy się do Restauracji Pod Słońcem w Zduńskiej Woli na zabawę taneczną przy muzyce na żywo.  Zakończenie Pikniku nastąpiło ok. godziny 2:00.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content