• Rozwój telemedycyny w pandemii to plus – a może ona służyć także pacjentom diabetologicznym
  • Lepszym rozwiązaniem jest dla pacjentów z ustabilizowaną cukrzycą – ci z nieustabilizowaną wymagają wizyt w gabinecie
  • Leki w cukrzycy trzeba dobierać starannie i adekwatnie do stanu choroby, np. na początku zamiast metforminy wskazane są flozyny – ocenił prof. dr. n. med. Edward Franek

 

Telemedycyna pomocna w cukrzycy?

W ocenie prof. dr. n. med. Edwarda Franka, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie pandemia COVID-19 nie miała drastycznego wpływu na sytuację pacjentów diabetologicznych. W rozmowie ze “Światem Lekarza 3D” specjalista zauważył, że przyczyniła się również do zaistnienia korzystnych zmian, w tym rozwoju telemedycyny, która, jak przyznał, jest lepszym wyjściem u pacjentów z ustabilizowaną cukrzycą. W przypadku pacjentów z przeciwnej grupy wciąż lepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie.

Specjalista ocenił, że to właśnie telemedycyna będzie kierunkiem, w którym pójdzie lecznictwo. Z tego powodu zdaniem prof. Franka konieczne jest dookreślenie warunków jej realizacji i przypadków, kiedy można przy niej pozostać lub kiedy trzeba udać się do lekarza.

Trzeba odpowiednio dobierać leki

Profesor zwrócił także uwagę na metforminę, która, co odnotował, jest najczęściej wykorzystywanym lekiem w terapii cukrzycy. Podkreślił, że w początkach leczenia wciąż wskazane są flozyny, zwłaszcza u pacjentów z chorobami takimi jak niewydolność serca, choroba sercowo-naczyniowa czy przewlekła choroba nerek.

Prof. Franek przypomniał, że na pewnym etapie leczenia chorzy wymagają podawania wielu leków, by efekty – “wyrównanie” – były korzystne. W przypadku chorych stosujących metforminę już w stanie przedcukrzycowym lek nie powinien być wyeliminowany, a wzbogacony o kolejne.

Podkreślił znaczenie profilaktyki, także wtórnej, w której chory ma nie dopuścić do pojawienia się powikłań. Te jednak, m.in. otyłość, która rozwinęła się w pandemii, mają rozwiązania. W przypadku otyłości są to nowe skuteczne leki dostępne dla coraz szerszego grona chorych.

Specjalista poinformował także o badaniu, do którego obecnie trwa nabór pacjentów, a które ma objąć stu polskich pacjentów cukrzycowych z nałogiem palenia papierosów. Program nazywa się Diasmoke i szpital MSWiA jako jedyna placówka w Polsce bierze w nim udział. Ma ustalić m.in. o ile mniej szkodliwe od papierosów są tzw. produkty alternatywne, które stosowane są pomocniczo w rzucaniu palenia. Wolność od nałogu nikotynowego, jak podkreślił profesor, pozwoliłaby lepiej kontrolować cukrzycę i pomóc w poprawie ogólnego zdrowia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content