Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Niski dostęp do insuliny...

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, podkreślający alarmujący stan globalnego dostępu do insuliny i opieki diabetologicznej. Jako przyczyny podaje: wysokie ceny leku, niską dostępność, słabe systemy opieki zdrowotnej oraz małą ilość producentów leku.

Insulina jest podstawowym hormonem, regulującym poziom glukozy we krwi. Dlatego jest tak istotna w leczeniu cukrzycy, bo zmienia śmiertelną chorobę w możliwą do opanowania. Dla ponad 60 milionów ludzi żyjących z cukrzycą typu 2 insulina jest niezbędna w zmniejszaniu ryzyka niewydolności nerek, ślepoty i amputacji kończyn.

Światowa Organizacja Zdrowia w swoim najnowszym raporcie alarmuje, że jedna na dwie osoby chorych na cukrzycę typu 2 jej nie otrzymuje regularnie. Rośnie liczba osób z cukrzycą w krajach o niskich i średnich dochodach, a jednak produkcja insuliny nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem. Raport podkreśla, że ​​chociaż 75% osób dotkniętych cukrzycą typu 2 mieszka w krajach poza Ameryką Północną i Europą, odpowiadają one za mniej niż 40% przychodów ze sprzedaży insuliny.

– Naukowcy, którzy odkryli insulinę 100 lat temu, odmówili skorzystania z tego odkrycia i sprzedali patent za zaledwie jednego dolara. Niestety ten gest solidarności został wyprzedzony przez wielomiliardowy biznes, który stworzył ogromne przepaści w dostępie do leku. WHO współpracuje z krajami i producentami, aby wypełnić te luki i rozszerzyć dostęp do insuliny dla wszystkich, którzy jej potrzebują – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jak pokazuje raport, trzy międzynarodowe koncerny kontrolują ponad 90% rynku insuliny, pozostawiając niewiele miejsca mniejszym firmom na konkurowanie o sprzedaż insuliny;

Według raportu krajobraz cenowy jest również nierówny i ujawnia brak przejrzystości w sposobie ustalania cen. Na przykład insuliny biopodobne mogą być o ponad 25% tańsze niż produkt oryginalny, ale wiele krajów, w tym kraje o niższych dochodach, nie korzysta z tych potencjalnych oszczędności.

Raport sugeruje kilka działań mających na celu poprawę dostępu do insulin i powiązanych produktów, m.in. zwiększenie produkcji i dostaw insuliny ludzkiej oraz dywersyfikacja bazy produkcyjnej dla biopodobnych insulin analogowych w celu stworzenia konkurencji i obniżenia cen.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia/www.medexpress.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content