Coraz częściej leki, suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia czy dermokosmetyki kupujemy w aptekach internetowych. Ważne jest, abyśmy robili to bezpiecznie, zarówno w kontekście jakości kupowanych produktów, jak i ochrony naszych danych osobowych.

Zakupy leków przez Internet rządzą się swoimi prawami. Warto znać przepisy w tym zakresie, aby nie narażać na straty swojego portfela, a przede wszystkim zdrowia.

Leki na receptę – tylko w aptece

Warto wiedzieć, że polskie prawo zabrania sprzedaży leków na receptę poza apteką. Można je zamówić w Internecie, ale jedynie z dostawą do wybranej apteki, gdzie nad bezpieczeństwem takich zakupów czuwa farmaceuta, który weryfikuje poprawność recepty oraz odpowiada za wydanie właściwego leku (sprawdza m.in. dawkowanie preparatu). Szerokim łukiem należy omijać miejsca, które oferują leki na receptę z dostawą do domu lub sprzedają leki na receptę nie wymagając recepty. Taka sprzedaż nie jest legalna i jest ryzykowna, bo nie mamy żadnej pewności, co tak naprawdę kupujemy. Kwestią, która powinna wzbudzić naszą nieufność jest zastanawiająco niska cena leku, w szczególności leku refundowanego. Obecnie leki refundowane mają we wszystkich aptekach identyczną cenę, co do grosza.

Z pewnego źródła

Robiąc zakupy w aptece internetowej, czy to z odbiorem w aptece, czy z dostawą do domu Coraz częściej leki, suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia czy dermokosmetyki kupujemy w aptekach internetowych. Ważne jest, abyśmy robili to bezpiecznie, zarówno w kontekście jakości kupowanych produktów, jak i ochrony naszych danych osobowych. (leki dostępne bez recepty, suplementy diety, witaminy, odżywki, kosmetyki) mamy pewność, że produkty pochodzą z legalnego źródła, że były odpowiednio przechowywane oraz że nie są przeterminowane. Jeśli apteka sprzedaje produkty ze zbliżającą się datą przydatności to zawsze to powinna jasno komunikować. Jeśli nie dotyczy to leków na receptę i refundowanych, tylko np. kosmetyków, suplementów diety mogą one mieć obniżoną, promocyjną cenę.
Choć rzadko o tym myślimy w kontekście leków, to ona także bywają fałszowane i podrabiane. Dotyczy to w szczególności chętnie kupowanych w Internecie preparatów na potencję, odchudzających, środków antykoncepcyjnych czy pigułek dzień po.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Wybierając aptekę internetową trzeba sprawdzić, czy jej strona jest właściwie zabezpieczona i posiada certyfikat SSL. Potwierdzeniem takiego stanu jest obecność kłódki obok adresu URL zaczynającego się od https. Oszuści zmieniając bardzo mały szczegół w adresie URL mogą stworzyć łudząco podobną stronę internetową, która podstępem wyłudzi nasze dane. Jeśli zauważymy jakieś nieścisłości i ma my jakąkolwiek wątpliwość co do autentyczności strony nie podawajmy żadnych danych.

Dane, o które zazwyczaj pytają apteki internetowe to adres e-mail, imię i nazwisko oraz adres i numer telefonu, a bywa, że i PESEL w przypadku realizacji zamówień leków na receptę. Wszelkie inne dane i informacje jakie będą przez aptekę pobierane w szerszym zakresie powinny wzbudzić niepokój i być sygnałem ostrzegawczym przed dokonaniem zakupów i w kontekście ochrony prywatności. Klient zawsze może zwrócić się do apteki z wyjaśnieniem powodu i celu zbierania danych w szerszym zakresie.

Płatności on-line

Dokonując płatności online należy zachować szczególną ostrożność. Profesjonalnych sprzedawców internetowych obsługują bezpieczni i uznani operatorzy płatności internetowych. Przy realizacji płatności po przekierowaniu na stronę wybranego banku należy wykazać dużą czujność. Częstą metodą oszustwa internetowego jest przekierowanie na fałszywą, do złudzenia podobną stronę logowania banku. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wolno podać naszych danych do logowania ani haseł. Naszą czujność powinna również wzbudzić sytuacja, kiedy sprzedawca nie korzysta z usług żadnego znanego operatora płatności internetowych, a rachunek bankowy do płatności prześle za pośrednictwem e-maila.

Artykuł powstał w ramach kampanii “Diabetyk w sieci”
Partnerzy: Novo Nordisk, Sanofi, Servier

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content