Tradycyjne spotkanie opłatkowe zorganizowali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jędrzejowie. Jego gościem była wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Uroczystość połączona była z wręczeniem Złotej Odznaki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Spotkanie prowadził wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Kielce, Mariusz Gołdyn, witając przybyłych gości, w tym wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renatę Janik.

– Cieszę się, że mogę dziś tu być i będę mogła z Państwem współpracować w najbliższym czasie. Deklaruję dołożyć wszelkich starań, by nasze kontakty przebiegały jak najlepiej. Przed nami ważna misja, by prowadzić profilaktykę żywieniową już od żłobka, zapobiegając cukrzycy, na którą choruje ponad 300 mln osób na świecie. Musimy postawić na zdrowy tryb życia. Sama wiem, że zdrowie jest bezcenne – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, składając również życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym.

Działalność PSD Jędrzejów przedstawiła jego prezes Anna Gołdyn, wyliczając akcje edukacyjne i profilaktyczne, przeprowadzone w roku 2018. Pani Prezes podkreśliła, że głównym celem spotkań jest edukacja członków Koła jak i ich rodzin.  Na spotkania zapraszani są przedstawiciele farmaceutyczni, personel medyczny.  Prowadzący zapoznają członków  z prawidłowym sposobem leczenia cukrzycy, jej powikłaniami, profilaktyką. Szczególną uwagę zwracają na samodyscyplinę  chorych. Stowarzyszenie udzielało pomocy swoim członkom w postaci wyposażania w bezpłatne glukometry  do badań poziomu glukozy we krwi, wstrzykiwacze oraz igły.  Przekazywano literaturę, ulotki, nowinki związane z leczeniem cukrzycy. Udzielono wiele porad osobistych, wskazań, podpowiedzi. W ramach profilaktyki i promocji zdrowia stowarzyszenie uczestniczyło w organizowanych przez miasto i powiat imprezach kulturalnych i festynach prowadząc bezpłatne  badania cukru oraz ciśnienia a także poziom tkanki tłuszczowej. Przeprowadzono również prelekcje na temat cukrzycy w szkołach i przedszkolach.

Podczas uroczystości wręczono Złote odznaki za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Otrzymały je Maria Więckowska i Wanda Porębska.

Statuetki z podziękowaniem za wsparcie działań na rzecz diabetyków oraz zachętą do dobrej współpracy otrzymali wicemarszałek Renata Janik, starosta jędrzejowski Paweł Faryna oraz burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek.

– Od lat wspieram działalność stowarzyszenia i nic się w tym aspekcie nie zmieni. Jestem pod wrażeniem tego, co robicie i to ja powinienem Wam podziękować za działania edukacyjne i organizację badań profilaktycznych – powiedział Marcin Piszczek.

– Dziękuję, że mogę tu być.  Dziękuję władzom stowarzyszenia za działania, dziękuję za profilaktykę wśród najmłodszych – dodał starosta jędrzejowski, Paweł Faryna.

Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu uczniów szkół podstawowych oraz zasiedli do wigilijnego obiadu.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content