W Polsce aktywność fizyczna nie jest powszechnie występującym zjawiskiem. W badaniu autorstwa Drygas i wsp., obejmującym ponad 14 tysięcy osób wykazano, że około 35% dorosłych Polaków nie była aktywnych fizycznie w czasie wolnym od pracy [1]. Dodatkowo, ze względu na pandemię COVID-19 poziom aktywności fizycznej uległ zmniejszeniu w wymiarze globalnym, co w przyszłości może przyczynić się do zwiększenia częstości występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze [2]. Postęp cywilizacyjny i permanentny brak czasu sprawia, że rekomendacje różnych towarzystw naukowych wskazują na minimalną ilość dziennego wysiłku fizycznego, która ma pomóc w utrzymaniu zdrowia.
Obecnie powszechne jest liczenie ilości wykonanych kroków przy pomocy aplikacji w telefonach komórkowych i zegarkach. Tak zwane krokomierze mają pomóc ich użytkownikom w kontroli aktywności fizycznej. Powstaje zatem pytanie jaka jest minimalna liczba kroków, która może pomóc w dobrej kontroli glikemii i ciśnienia tętniczego?
Wpływ liczby kroków a na kontrolę glikemii i ciśnienia tętniczego u osób z nadwagą badali Yuenyongchaiwat i wsp. W badaniu tych autorów udział wzięło 35 osób z nadwagą (wskaźnik BMI ≥25 kg/m2). Interwencja polegała na tym aby przez 12 tygodni każdy uczestnik przemierzał co najmniej 10 tysięcy kroków dziennie [3]. Wyniki tego badania, obejmujące zmiany glikemii i ciśnienia tętniczego, przedstawiono na rycinie 1.
Ryc. 1. Wpływ wykonywania ≥ 10 tysięcy kroków/dzień w okresie 12 tygodni przez osoby z nadwagą [3]. BP – ciśnienie tętnicze
Podsumowując wyniki tego badania można stwierdzić, że wykonywanie 10 tysięcy kroków/dzień sprzyja poprawie glikemii i ciśnienia tętniczego u osób z nadmierną masą ciała.
Warto przytoczyć także wyniki opublikowanego w tym roku badania autorstwa Paluch i wsp., w którym oceniano związek pomiędzy ilością wykonywanych kroków/dzień a ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny. Ilość wykonywanych dziennie kroków podzielono na: niską (<7 tysięcy kroków/dzień), umiarkowaną (7-10 tysięcy kroków/dzień) i dużą (ponad 10 tysięcy kroków/dzień). Uzyskano bardzo interesujące wyniki, które przedstawiono na rycinie 2.
Ryc. 2. Wpływ liczby wykonanych kroków/dzień na ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny [4].
Podsumowując, wykonywanie nawet 7 tysięcy kroków/dzień jest związane z poprawą zdrowia [4].
Wyniki innego badania wskazują, że osoby które wykonują większą ilość kroków/dziennie (w porównaniu do tych które mniej chodzą) mają mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego [5].
Podsumowując, ustalenie ilości kroków do pokonania każdego dnia (nawet już od 7 tysięcy/dzień) przyczynia się do ogólnego zmniejszenia ryzyka utraty zdrowia.
Monika Romańczyk, studentka medycyny
Stanisław Surma, student medycyny
prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Łabuzek
Bibliografia
- Drygas W., Kwaśniewska M., Kaleta D. i wsp. Epidemiology of physical inactivity in Poland: prevalence and determinants in a former communist country in socioeconomic transition. Public Health 2009; 123(9): 592-597.
- Amini H., Habibi S., Islamoglu A.H. i wsp. COVID-19pandemic-induced physical inactivity: the necessity of updating the Global Action Plan on Physical Activity 2018-2030. Environ Health Prev Med. 2021; 26(1): 32.
- Yuenyongchaiwat, Pipatsitipong D., Sangprasert P. Increasing walking steps daily can reduce blood pressure and diabetes in overweight participants. Diabetol Int 2017; 9(1): 75-79.
- Paluch A., Gabriel K., Fulton J. i wsp. Steps per Day and All-Cause Mortality in Middle-aged Adults in the Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study. JAMA Netw Open 2021; 4(9): e2124516.
- https://medicalxpress.com/news/2020-03-steps-perday-linked-significant-reductions-diabetes.html