Po co się kłuć, kiedy można skanować – dotychczasowe hasło promujące system do ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2 przestaje być aktualne. Teraz możemy powiedzieć – po co się kłuć, kiedy… wystarczy zerknąć na telefon!
Sensory FreeStyle Libre 2 w połączeniu z zaktualizowaną aplikacją FreeStyle LibreLink oraz LibreLinkUp (dla opiekunów lub rodziców dzieci z cukrzycą) zwalniają niemal pacjenta z obowiązku skanowania sensora, aby sprawdzić aktualne stężenie glikemii i jej trend. Obecnie dane z sensora są wysyłane automatycznie w czasie rzeczywistym do aplikacji, a więc wystarczy spojrzeć na telefon, by wiedzieć, czy stężenie glukozy jest stabilne, czy może wymagać naszej interwencji. Warto zaznaczyć, że dane z sensora są aktualizowane w aplikacji co 1 minutę, dzięki czemu mamy pewność, że odczyt na ekranie smartfona jest jak najbardziej „w aktualnym czasie”.
Jak korzystać z odczytów w czasie rzeczywistym?
Jeśli jesteś użytkownikiem systemu FreeStyle Libre 2 od odczytów wartości glikemii bez skanowania sensora dzielą Cię jedynie trzy proste kroki.
Krok 1
Pobierz lub zaktualizuj aplikację FreeStyle LibreLink i LibreLinkUp (jeśli jesteś opiekunem/rodzicem) do najnowszej wersji. Można je pobrać bezpłatnie ze sklepów AppStore lub Google Play. Na ekranie Twojego smartfona pojawi się żółta ikonka aplikacji – Twoje miejsce do kontroli cukrzycy w nowoczesny i wygodny sposób.
Krok 2
Następnie uruchom za pomocą najnowszej wersji aplikacji nowy sensor FreeStyle Libre 2. Jeśli zaktualizowałeś aplikację w trakcie używania sensora, wówczas do końca jego żywotności potrzebne będzie skanowanie, a automatyczny transfer danych zacznie działać z nowym sensorem, który uruchomisz przy pomocy zaktualizowanej aplikacji.
Krok 3
Korzystaj z odczytów stężenia glukozy w czasie rzeczywistym, przesyłanych automatycznie z sensora do aplikacji. Glikemie w czasie rzeczywistym będą także dostępne dla bliskich osób z cukrzycą, którzy korzystają z możliwości udostępniania im danych pacjenta (np. rodzice dzieci z cukrzycą). Bez zmian pozostają:
• Dokładność pomiaru
• Brak kalibracji
• 14 dniowy czas działania sensora
• Alarmy stężenia glukozy
• Raporty np. czas w zakresie TIR
• Skanowanie sensora pozostaje niezbędne jedynie w 3 przypadkach:
– w celu uruchomienia sensora i połączenia z aplikacja FreeStyle LibreLink
– w celu zachowania ciągłości danych w przypadku utraty sygnału. Funkcja skanowania umożliwia szybki odczyt stężenia glukozy.
– w przypadku utraty połączenia Bluetooth®
Jak skutecznie kontrolować glikemię
przy pomocy systemu FreeStyle Libre 2 W ostatnich latach, wraz z upowszechnieniem się systemów do monitorowania glikemii, a w szczególności dzięki obowiązującej od początku tego roku rozszerzonej refundacji, zmieniła się diametralnie możliwość kontrolowania cukrzycy, szczególnie tej leczonej intensywnie, w której przebiegu mogą występować dynamiczne zmiany stężenia cukru we krwi. To, co zawsze było niewiadomą, teraz stało się znacznie bardziej przewidywalne i łatwiejsze do zarządzania. Trzeba jednak pamiętać, że FreeStyle Libre 2 to nie tylko skuteczność, bezpieczeństwo i wygoda życia z cukrzycą, a przede wszystkim jest to szansa na uniknięcie przewlekłych powikłań tej choroby. Dlatego tak ważne jest, żeby maksymalnie
wykorzystywać możliwości, jakie daje nam ciągły monitoring glikemii.
A zatem:
• Zerkaj na ekran smartfona regularnie, nie czekając aż o Twojej cukrzycy przypomni Ci alarm informujący o hipoglikemii czy hiperglikemii.
• Przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych bierz pod uwagę nie tylko aktualne stężenie glukozy, ale także strzałkę trendu oraz aktywną insulinę. Im więcej danych bierzesz pod uwagę tym większa szansa na precyzyjne zarządzanie cukrzycą.
• Dokładaj starań, aby budzić się z cukrem w okolicy normy, najlepiej poniżej 100 mg/dl. Cukier poranny często odzwierciedla to, co działo się w ciągu nocy. Bardzo ważne jest, by w trakcie kilku godzin snu glikemie wahały się w czasie w zakresie docelowym. Raczej jednak w okolicy 100 mg/dl, niż 180 mg/dl.
• Dbaj o rekomendowany dla Twojego wieku i kondycji zdrowotnej czas w zakresie docelowym. Minimalny TIR dla większości osób z cukrzycą wynosi 70%, ale warto postarać się, by godzin spędzonych w normoglikemii było więcej. Wielu użytkownikom systemu FreeStyle Libre 2 udaje się utrzymywać cukry w normie przez ponad 90% czasu. Obecnie, kiedy system wyposażony jest w alarmy oraz transfer danych do aplikacji w czasie rzeczywistym, co 1 minutę, staje się jeszcze bardziej osiągalne.
• Wykorzystaj ciągły monitoring glikemii do zrewidowania swoich zwyczajów żywieniowych. Sprawdzaj jak kształtuje profil glikemii po różnego rodzaju posiłkach, staraj się nie dopuszczać do znaczących hiperglikemii poposiłkowych.
Im lepiej znasz swój organizm, tym lepiej możesz zapanować nad cukrzycą. Narzędzie, jakim jest ciągły monitoring glikemii pozwala być o krok przed chorobą. To daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, a to wpływa na całe nasze funkcjonowanie z cukrzycą. Z zawsze aktualnym wynikiem glikemii we własnym smartfonie oraz profilem z ostatnich 8 godzin łatwiej jest funkcjonować, podejmować precyzyjne, codzienne decyzje terapeutyczne i zwyczajnie cieszyć się życiem podobnie jak nasi rówieśnicy bez cukrzycy.
Marta Konieczna