– Nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie – cytatem klasyka George Bernarda Shaw, Maria KAJDAN, pomysłodawczyni projektu powitała liczne grono przybyłych organizatorów i partnerów akcji, uczestników oraz licznych gości. Burzliwymi oklaskami zebrani powitali tytułową bohaterkę akcji, czyli Julkę z Kościelca przybyłą z mamą i dziadkami.

Obecna na konferencji Minister Edukacji narodowej Anna ZALEWSKA wyraziła wielkie uznanie pomysłodawczyni akcji, organizatorom i partnerom projektu. – Jestem z Dolnego Śląska więc moje serce wypełnia duma iż ten wspaniały projekt zrodził się i jest realizowany na Dolnym Śląsku. Ten projekt wart jest tego aby w trosce o dzieci był realizowany w całej Polsce. I tak się stanie!

KGHM Polska Miedź, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Miedziowe Centrum Zdrowia i Fundacja Samodzielne.pl zrealizowały pierwszą edycję projektu “Słodka Julka”.

Projekt społeczno-edukacyjny “Słodka Julka” dotyczy problemu zachorowalności na cukrzycę wśród dzieci. Ma informować o tym jakie są objawy tej choroby, jak się przed nią chronić i jak postępować w przypadku zachorowania. Głównymi jego adresatami są uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz młodzi sportowcy Zagłębia Miedziowego.

W ramach projektu prowadzone były m.in. spotkania z diabetologami z Miedziowego Centrum Zdrowia. W ich trakcie przeprowadzone były konsultacje indywidualne z dziećmi, pielęgniarki wykonywały pomiar poziomu cukru we krwi, a dietetycy sprawdzą poziom tkanki tłuszczowej w organizmach dzieci. Dodatkowym elementem edukacyjnym Projektu będą warsztaty kulinarne dla dzieci prowadzone przez specjalistów z LUBINPEXU, poświęcone diecie zapobiegającej zachorowaniu na cukrzycę oraz promujące zdrowe odżywianie, połączone z nauką przygotowania posiłków „Jedzenie = Zdrowie”.

Konwój “Słodkiej Julki” odwiedził 14 szkół Zagłębia Miedziowego poczynając od Kościelca, Wądroża Wielkiego kończąc na Polkowicach. Przebadano kilka tysięcy uczniów klas 1-3. Powstał specjalny raport dający obraz stanu zdrowia dzieci w tym przedziale wiekowym… – Jest duży odsetek dzieci z otyłością i zaburzeniami – przyznała Irena Szykowna, lekarz diabetolog. – To widać gołym okiem. Takich dzieci jest o wiele więcej niż przed laty. Nasza kampania ma pokazać, jak zapobiec cukrzycy, której powstanie jest związane przede wszystkim ze zbyt małą ilością ruchu i złym odżywianiem. Przerażające jest to, że dziś cukrzyca typu drugiego, na którą mamy wpływ, stanowi 80-90 procent przypadków i jest stwierdzana u coraz młodszych dzieci.

Podczas konferencji zaprezentowani znakomity, wyciskający łzy z oczu film o Julce dziewczynce z Kościelca zmagającej się od 3 lat z cukrzycą, autorstwa Jarka Jarosza trafił do serc bez wątpienia wszystkich oglądających film. Kamera autora towarzyszyła Julce i jej mamie w wielu codziennych sytuacjach m.in. wszystkich wzruszyła scena, w której mała dziewczynka jest budzona w 2 w nocy aby przyjąć lekarstwo…

Gościem konferencji był Michał JELIŃSKI, znakomity ongiś wioślarz złoty medalista z Pekinu jest Ambasadorem “Słodkiej Juki” i który opowiedział nie tylko o swojej drodze do złotego medalu, ale o swojej walce z cukrzycą.

Maria KAJDAN, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawczyni i jako piłkarski związek organizator kampanii “Słodka Julka” zewsząd przyjmowała gratulacje. –  Uczniowie kilkunastu szkół, które odwiedziliśmy podczas kampanii w naszym subregionie uświadomili sobie, że zdiagnozowanie cukrzycy nie jest wyrokiem śmierci. Trzeba jednak robić wiele aby skutecznie cukrzycy zapobiegać. Projekt Kampania społeczno – edukacyjna “Słodka Julka” uzyskał Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej, Patronat Honorowy Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu, Polskiego Stowarzyszeniem Diabetyków- Zarządu Głównego oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej – to dla nas wyraźny sygnał, że to co robimy ma sens, a jednocześnie zobowiązanie do pracy na najwyższym poziomie . Za chwilę rozpoczynamy spotkania w kolejnych szkołach a potem rozpoczniemy drugą edycję “Słodkiej Julki”. Z takimi wypróbowanymi partnerami realizacja każdego zadania to sama przyjemność. Nagrodą dla mnie osobiście jest to iż projekt zyskał uznania Ministerstwa Edukacji Narodowej i będzie także realizowany w całym kraju.

Fundatorzy: Fundacja KGHM Polska Miedź, KGHM Polska Miedź S.A.

Organizator:
1.Okręgowy Związek Piłki Nożnej
2. Miedziowe Centrum Zdrowia S.A.
3. Fundacja Samodzielne.pl

Partnerzy:
1.Wolontariat KGHM
2. Lubinpex Sp z o.o.
3.Interferie S.A.
4.Roche
5.Staropolanka Kids
6.Zagłębie Lubin S.A.
7.Akademia KGHM Zagłębie
8.LPGK Legnica
9.MPK Legnica
10.LPWiK Legnica
11. Zanam Polkowice
12.Zina
13.Creativ Media
14. Saller
15.Dacco Sp z o.o.

Patronat: Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej
Honorowy Patronat Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Honorowy Patronat Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Zarząd Główny
Honorowy Patronat Polskiego Związku Piłki Nożnej

Galeria zdjęć:

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w poniższym linku:

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/lubin/22271-final-slodkiej-julki-foto?comment_id=34812

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content