Dwa kultowe miejsca mieli okazję odwiedzić członkowie rawskiego Koła Diabetyków. W ciepły czerwcowy dzień udaliśmy się na wyprawę turystyczną do Walewic i Żelazowej Woli. Wyjazd dostarczył nam nie tylko wspaniałych wrażeń, ale sprzyjał pogłębieniu wiedzy o sporą dawkę informacji historycznych.                          

Walewice przywitały nas pięknym kompleksem pałacowym z XVIII wieku i malowniczym parkiem. Wiadomości historycznych dostarczyła miła pani przewodnik. Niezwykłą atrakcją była możliwość podziwiania z bliska koni z tutejszej stadniny; podchodziły do samych barierek i pozwalały się głaskać i przytulać. Konie reprezentowały największą w Polsce stadninę rasy małopolskiej i angloarabskiej.

Przyjazd do Żelazowej Woli również spełnił oczekiwania uczestników wycieczki. Zadbaną, otoczoną wiekowymi drzewami aleją dotarliśmy do miejsca docelowego – do dworku Chopina, miejsca jego urodzin. Z wielkim pietyzmem wędrowaliśmy po pokojach dworku, spoglądaliśmy na meble, obrazy, pamiątki, które oddawały klimat bytności i życia naszego wielkiego kompozytora. Mnóstwo ciekawych informacji przekazał grupie znany już z wcześniejszych wycieczek przewodnik, pan Michał.

Na długo pozostanie w pamięci wyprawa do Walewic i Żelazowej Woli. Wycieczka dostarczyła nam wiele przyjemnych doznań. W otoczeniu piękna przyrody i architektury  wszyscy mieli czas na wypoczynek, rekreację i wspólne obcowanie z rodzimą historią, wiele osób zaplanowało nawet ponowne odwiedziny tych miejsc, już ze swoimi rodzinami.

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu dotacyjnemu z Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Barbara Kalinowska
Prezes Powiatowego Koła PSD w Rawie Mazowieckiej

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content