Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Czy regeneracja uszkodzonych jelit...
  • Zabieg elektrycznej stymulacji jelita może pacjentów z cukrzycą typu 2 uwolnić od przyjmowania insuliny
  • Prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita
  • Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/news-releases/987253

Impulsy elektryczne pomogą pacjentom z cukrzycą?

Zespół z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie wykorzystał elektryczne impulsy, aby uwolnić niedużą grupę ochotników z cukrzycą typu 2 od konieczności przyjmowania insuliny.

– Potencjał kontrolowania cukrzycy z pomocą pojedynczego zabiegu endoskopowego jest spektakularny – mówi dr Celine Busch, główna autorka eksperymentu opisanego w magazynie “Endogenex”.

– Jedna z największych zalet tej terapii polega na tym, że pojedyncza ambulatoryjna, endoskopowa procedura pozwala na kontrolę glikemii i potencjalnie może mieć przewagę nad terapią lekami polegającą na codziennym ich przyjmowaniu – dodaje ekspertka.

Leki nie są tanie, a podawanie insuliny może mieć skutki uboczne – podkreślają naukowcy. Jak przypominają, w USA z cukrzycą żyje prawie 40 mln osób. W Polsce jest to ok. 2 mln osób.

90 proc. przypadków dotyczy właśnie cukrzycy typu 2. Ten rodzaj choroby rozwija się najczęściej po 45. roku życia, choć w ostatnich latach dotyka też coraz więcej osób młodych, nawet dzieci.

Pacjenci opuszczali szpital jeszcze tego samego dnia

Przetestowana procedura polega na aplikowaniu zmiennych impulsów elektrycznych do dwunastnicy. Po godzinnym zabiegu pacjenci mogli opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia i przez tydzień żywili się płynną dietą o ograniczonej ilości kalorii. Potem zaczęli przyjmować przeciwcukrzycowy lek – semaglutyd. Substancja ta, niekiedy (w ok. 20 proc.) samodzielnie pozwala zrezygnować z insuliny. Tymczasem 14 osób uczestniczących w badaniu aż 12 mogło z niej zrezygnować.

– Terapia lekami pozwala kontrolować chorobę, obniża poziom cukru we krwi tylko w czasie, gdy pacjent przyjmuje te preparaty. Ta pojedyncza procedura modyfikuje stan pacjenta tak, że odwraca oporność organizmu na jego własną insulinę. Cofa więc przyczynę cukrzycy typu 2 – wyjaśnia prof. Jacques Bergman, jeden z głównych autorów publikacji.

Wcześniej próbowano stosować nieco inne podejście – ablację części nabłonka jelita cienkiego, ponieważ obserwowano, że po bajpasach gastrycznych u pacjentów poprawiało się na pewien czas działanie insuliny.

Wskazywało to, że jelito cienkie ma kluczowe znaczenie dla kontroli glikemii. Może to oznaczać, że niewłaściwa dieta i być może inne czynniki uszkadzają część jelita cienkiego, co ma niekorzystny wpływ właśnie na wrażliwość na insulinę.

Według autorów nowej pracy regeneracja tkanki jelita pozwala ten stan odwrócić. Teraz planują oni szerzej zakrojone badania, aby sprawdzić uzyskane wyniki.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content