Dnia 20.06.2023 r. grupa diabetyków ze Stalowej Woli miała możliwość zwiedzić Muzeum Rossettich oraz zabytkowe ciekawe miejsca w Jarosławiu. Z historią Muzeum oraz Jarosławia zapoznał nas wspaniały przewodnik – pan Piotr. Muzeum mieści się w późnorenesansowej Kamienicy z podcieniami i fasadą będąca ozdobą Jarosławskiego rynku.

W salach Muzeum stoją bogato zdobione szafy, kredensy, komody, stylowe biureczka. Znajdują się również dzieła malarskich artystów. O życiu mieszczan i historii miasta dowiedzieliśmy, że Jarosław był jednym z centrów europejskiego handlu. Przybywali tu kupcy  z Turcji, Niemiec, Wielkiej Brytanii a także  kupcy z krajów włoskich. Wystrój Muzeum obrazuje codzienny styl życia bogatych jarosławskich mieszczan.

Jarosławskie kamienice są wzorowane na orientalnych, a więc światowych budynkach dostosowanych  do funkcji domu handlowego. Podziemia Jarosławia i ich zniszczenia groziły katastrofą budowlaną, dopiero naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej uratowali podziemia i powstała Trasa Podziemna im prof. Feliksa Zalewskiego.

Jarosław jest bardzo ciekawym i ładnym miastem i będziemy długo wspominać kilkugodzinny pobyt w tym mieście.

Anna Wysokińska
Prezes Koła PSD Stalowa Wola

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content