W Polsce zdiagnozowaną cukrzycę ma ok. 9,1% ludności. Aż 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, której można zapobiegać! Cukrzyca typu 2 określana jest mianem epidemii XXI wieku. Należy do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli determinowanych przez styl życia. Choroba może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, dlatego ciągle jest zbyt późno rozpoznawana, nierzadko przy okazji zawału serca czy udaru mózgu. Około miliona osób w Polsce nie wie, że choruje na cukrzycę.

„Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy” to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na co możemy sobie pozwolić i jakich błędów żywieniowych nie popełniać? Owoce, lody, desery, które i ile można zjeść, by cieszyć się zdrowiem bez dodatkowych kilogramów? Co należy wiedzieć o letnich słodkościach, gdy masz cukrzycę?

Zapraszamy do posłuchania eksperta – Ewy Dygaszewicz dietetyka, edukatora diabetologicznego oraz prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD, która w przygotowanym materiale filmowym udziela odpowiedzi m.in. na pytania: w jaki sposób podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne oraz jak komponować posiłki, by nie podjadać, a utrzymać uczucie sytości na dłużej.

Poniżej materiał video:

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne także na :

  1. Facebooku  Akademia NFZ
  2. oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych i ich szerokiej dystrybucji z informacją o cyklu NFZ #ŚrodazProfilaktyką.

Polecamy plan żywieniowy DASH CUKRZYCA na portalu https://diety.nfz.gov.pl oraz raport NFZ o zdrowiu. Cukrzyca https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-cukrzyca.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content