Prawidłowe nawodnienie organizmu ma olbrzymie znaczenie dla pracy nerek: dzięki temu procesy filtrowania krwi mogą przebiegać bez zakłóceń. Dlatego chcąc zadbać o nerki pamiętaj nie tylko o prawidłowych cukrach, ale też o picu odpowiedniej ilości płynów.

Jeśli płynów jest zbyt mało, toksyczne odpady przemiany materii przenikają do krwi, mogąc stać się przyczyną problemów zdrowotnych, a niektóre substancje krystalizujące się w moczu nie są z nich wypłukiwanie i mogą odkładać się bezpośrednio w nerkach w postaci piasku. By zadbać o nerki, wystarczy wypijać 2-2,5 litrów płynów dziennie – najlepsza jest niegazowana woda.

Nawadniając się pamiętaj także, by nie opóźniać wizyt w toalecie. We wstrzymywanym zbyt długo moczu mogą zacząć mnożyć się bakterie, które atakują nie tylko pęcherz moczowy, ale również drogi moczowe i nerki – rozwija się w nich wówczas zapalenie, które może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jeśli nie lubisz czystej wody, sięgnij po zioła o działaniu moczopędnym – pokrzywę, skrzyp polny, czarny bez i mniszek lekarski.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content