Regularne chodzenie zmniejsza zagrożenie cukrzycy typu drugiego – wskazuje analiza danych z urządzeń mierzących ruch ponad 5 tys. ochotników. Choroba ta jest rozpoznawana u coraz większej liczby młodych osób.
Jak podają rządowe statystyki, w Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln dorosłych. W latach 2013–2018 zachorowalność (liczba nowych przypadków na jednostkę czasu) u dorosłych wzrosła prawie o 14 proc. Najczęstsza, obejmująca aż 90–95 proc. przypadków postać to cukrzyca typu 2.
Jak też przypominają naukowcy z Vanderbilt University Medical Center, choruje coraz więcej młodych osób. Badacze donoszą jednak, że ryzyko można zmniejszyć już dzięki regularnemu chodzeniu.
– Zbadaliśmy w ogólnej populacji związki między fizyczną aktywnością i cukrzycą typu 2 z pomocą nowoczesnego podejścia. Wykorzystaliśmy dane z noszonych na ciele czujników połączonych ze zdrowotną bazą danych – mówi dr Andrew S. Perry, autor publikacji, która ukazała się na łamach „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
– Zauważyliśmy, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu na jakiejkolwiek aktywności fizycznej, mieli mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Nasze dane wskazują na istotne znaczenie w tym względzie ruszania się każdego dnia – podkreśla.
Jego zespół przeanalizował informacje pochodzące z urządzeń Fitbit noszonych przez ponad 5,5 tys. uczestników i uczestniczek All of Us Research Program. W programie tym badane są sposoby usprawniania spersonalizowanej opieki medycznej. 74 proc. osób z przeanalizowanej grupy stanowiły kobiety, a średni wiek wynosił 51 lat.
Badacze odkryli m.in., że osoby o średniej dziennej liczbie kroków osiągającej nieco powyżej 10 tys. były o 44 proc. mniej zagrożone cukrzycą niż te, które dziennie pokonywały tylko 6 tys. kroków.
W dalszych badaniach chcą przyjrzeć się bardziej zróżnicowanym populacjom.
Źródło: www.termedia.pl