Od marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Najważniejsze z punktu widzenia osób z cukrzycą zmiany dotyczą refundacji igieł do wstrzykiwaczy. Od stycznia br. refundacji podlegały igły jednego producenta, firmy BD. Obecnie dołączyły do nich igły PIC Insupen Original.

Nowością diabetologiczną na marcowej liście leków refundowanych są:
• Igły do penów PIC Insupen Original 0,25×5 mm (31G) oraz 0,30×8 mm (30G), w opakowaniach po 100 szt., z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta, z 30 proc. odpłatnością. Oznacza to, że igły Insupen będą refundowane na identycznych zasadach, jak uwzględnione już na poprzedniej liście igły BD. Z refundacji mogą skorzystać wszyscy pacjenci leczeni insuliną, niezależnie od częstotliwości jej podawania.

Za igły PIC Insupen Original pacjent zapłaci w aptece 5,51 zł za opakowanie 100 sztuk. Jednocześnie od marca za dotychczas refundowane igły BD opłata wzrośnie do 10,50 zł za opakowanie 100 sztuk.

Poza igłami diabetyków może zainteresować refundacja specjalistycznych opatrunków, wykorzystywanych w leczeniu zmian na stopie cukrzycowej. Od marca refundacji podlegają:
• Opatrunek alginianowy Medisorb A stosowany w przewlekłych owrzodzeniach,
• Medisorb Silver – opatrunek chłonny ze srebrem przeciwbakteryjny, zawierający jony srebra pochłaniające i zatrzymujące wysięk z rany

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content