Lipiec…. Urlop…  Sandałki…. Japonki…. Brodzenie po wodzie? Boso na trawie?

Pamiętajmy ze lato, urlop, wypoczynek na działce nie zwalniają z codziennej kontroli stóp w ZSC. Nawet z unormowaną glikemią i bez aktywnego owrzodzenia należy być ostrożnym i stosować się do zaleceń podologów, diabetologów, pielęgniarek i chirurgów.  Szczególnie ważne jest to w zespole stopy cukrzycowej neuropatycznej, kiedy to czucie w stopie jest zaburzone.

Szacuje się, iż u 25 % osób chorych na cukrzycę chociaż raz w życiu pojawi się aktywne owrzodzenie. Jak temu zapobiec? Kontrolujmy codziennie i dbajmy o nasze stopy.  Nawet na urlopie!

Często podolodzy spotykają się z zapytaniem” „Owrzodzenie zagoiło się – czy mogę chodzić boso po plaży, po trawie na działce?” Otóż odpowiedz brzmi nie!

Jest to ważne szczególnie w przypadkach neuropatii,  kiedy pacjent po pierwsze nie czuje np. wejścia na kamień, szkło, gwóźdź, po drugie ma zaburzony układ architektoniczny stopy. Często występujące palce młoteczkowate, jak również brak kontroli nad stąpaniem generuje deformacje stopy, które narażone są na szczególny ucisk i uszkodzenie skóry.

Zatem niezwykle ważne by mieć odpowiednio dobrane obuwie, najlepiej ortopedyczne, zaprojektowane przez fizjoterapeutę.

Należy pamiętać również, iż nie wskazane jest chodzenie w japonkach, sandałkach czy klapkach. Jeśli już decydujemy się na zakup wakacyjnego obuwia – pamiętajmy o tym, by początkowo nosić je np. po godzinie dziennie, a wieczorem obserwować przy pomocy lusterka czy nie ma żadnych odgnieceń, odcisków, obtarć lub uszkodzeń skóry.

A jeśli już mówimy o odsłoniętej stopie latem – jak dbać o paznokcie? Pamiętajmy o konieczności regularnego ich obcinania z uwzględnieniem obcięcia paznokci na prosto. Nieprawidłowo obcięte paznokcie wrastają, uszkadzają wały paznokciowe, generują uszkodzenia tkanki które łatwo zamieniają się w trudno gojące rany.  Ciężkie do pielęgnacji zrogowaciałe i grube paznokcie powinny być obcięte przez podologa.

Pamiętajmy tez by nie moczyć stop w misce z wodą, a tym bardziej  w wodzie z szarym mydłem. Brodzenie po wodzie również nie jest, szczególnie po wcześniejszych incydentach aktywnego owrzodzenia.  Zabiegi pielęgnacyjne związane z usunięciem martwego zrogowaciałego naskórka powinien dokonywać podolog. Nie należy usuwać ich  samemu np. żyletką, skalpelem, pumeksem. Ważnym aspektem jest również nawilżanie skóry stopy. Często między palcami pojawiają się zrogowaciałe łuski, suche wyspy zrogowaciałego naskórka. W takim wypadku skórę należy Nawilżyć przez natłuszczanie np. obojętnymi maściami takimi jak Epaderm maść, maść cholesterolowa. Unikajmy samodzielnego stosowania produktów z wysoką zawartością mocznika. UWAGA! Podczas zabiegu mycia stóp należy delikatnie przemyć przestrzenie między palcami. Stopy należy bardzo dokładnie osuszyć czystym, miękkim ręcznikiem, poprzez dotykanie skóry, a nie poprzez jej pocieranie. Należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Po osuszeniu stóp należy nałożyć krem/maść dedykowany pielęgnacji stóp w ZSC, pamiętając, by ominąć ranę i przestrzenie między palcami.

Niezwykle ważna jest kontrola poziomu cukru, regularne przyjmowanie leków i stosowanie się do zaleceń personelu medycznego.  Więcej informacji możecie Państwo znaleźć w poradniku dla pacjentów zatytułowanym “Prawidłowa pielęgnacja stóp u pacjentów z cukrzycą”.

Poniżej link do poradnika:
https://diabetyk.org.pl/wp-content/uploads/2021/04/Prawidlowa-pielegnacja-stop.pdf

Mgr pielęgniarstwa Magdalena Mróz
Edukator cukrzycy, Specjalista ds. leczenia ran, Podolog
Poradnia leczenia ran eMMed w Rzeszowie

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content