Za nami już 4. edycja “Skonsultuj z Farmaceutą – Cukrzyca”. Jak w tym roku studenci farmacji dbali o szerzenie edukacji w temacie tej choroby metabolicznej?

30 listopada 2019 roku w 11 galeriach handlowych na terenie całej Polski członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji aktywnie edukowali społeczeństwo w zakresie profilaktyki, farmakoterapii oraz opieki farmaceutycznej w cukrzycy. W wydarzeniu oprócz przyszłych farmaceutów, wzięli udział studenci medycyny, pielęgniarstwa, analityki medycznej, stomatologii, dietetyki, kosmetologii i ratownictwa medycznego. W ramach szerzenia idei opieki farmaceutycznej na wydarzeniu pojawili się również magistrowie farmacji, którzy wspierali studentów swoją wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiadali na liczne pytania pacjentów. Dzięki współpracy wyżej wymienionych kierunków medycznych, udało się przygotować stanowiska, przy których zainteresowani mogli zmierzyć poziom glikemii, ciśnienia tętniczego krwi, dokonać analizy masy ciała oraz skorzystać z porad w zakresie przyczyn, prewencji, farmakoterapii oraz zalecanego trybu życia przy chorobie, jaką jest cukrzyca.

Oprócz wskazówek diabetologicznych, można było zasięgnąć informacji na temat zdrowej diety czy ziołolecznictwa. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Przeprowadzono prawie 2.5 tysiąca pomiarów glikemii i ponad 2 tysiące pomiarów ciśnienia. W wydarzeniu wzięło udział 540 wolontariuszów. Chociaż z roku na rok coraz więcej ludzi jest świadomym i podejmuje działania prewencyjne, to statystyki wciąż są zatrważające. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów.

Mamy jednak nadzieję, że takie akcje jak “Skonsultuj z Farmaceutą”, będą przyczyniały się nie tylko do wzrostu ogólnej wiedzy pacjentów na temat cukrzycy, ale też podkreślały znaczenie opieki farmaceutycznej jako istotnego elementu terapii pacjenta. Nie zapominajmy, że apteka jest miejscem, gdzie można uzyskać fachową poradę od magistra farmacji na temat zapobiegania i leczenia danej choroby oraz stosowanych leków.

Skip to content