Stopa cukrzycowa to bolączka chorych na cukrzycę, a brak gabinetów specjalistycznych i podologów właściwie wyedukowanych stanowi poważny problem. Ilość amputacji rośnie i dlatego też 18 lipca 2019 roku zorganizowaliśmy spotkanie szkoleniowe z mgr Magdaleną Mróz, podologiem pracującym na co dzień w gabinecie stopy cukrzycowej. Po wykładzie i rozmowie z chorymi członkami naszego koła wykładowczyni zrobiła badanie stóp wszystkim uczestnikom.

W spotkaniu uczestniczyło 50 osób. Było to bardzo ważne i potrzebne spotkanie, w trakcie którego dowiedzieliśmy się jak pielęgnować codziennie swoje stopy dla relaksu i zdrowia. Aby poprawić kondycje rozpoczęliśmy leśne spacery z kijkami Nordic Walking. Dzięki pomocy i trwającej wiele lat współpracy z właścicielem zajazdu rehabilitacyjnego reumatologa Zbigniewa Goli, spacery te odbywały się pod okiem doświadczonego fizykoterapeuty po leśnych trasach, specjalnie dostosowanych do Nordic Walking.

Co roku w Stalowej Woli w miesiącu wrześniu odbywają się uroczyste obchody Dni Seniora, w których my przeprowadziliśmy badania cukru, cholesterolu, ciśnienia wszystkim chętnym seniorom, a było ich bardzo wielu.

W ramach akcji z dotacji Gminy Stalowa Wola „Działamy na rzecz chorych i zagrożonych cukrzycą” zorganizowane zostało przez PSD Stalowa Wola spotkanie z mieszkańcami Stalowej Woli, dotyczące zdrowego stylu życia i zdrowej diety. Dietetyczka mgr Katarzyna Szymczak spotkała się z mieszkańcami i opowiadała o zasadach zdrowego żywienia a smaczny poczęstunek pokazał jak można zdrowo przygotować naprawdę pyszne posiłki.

Miesiąc listopad to czas, kiedy obchodzimy  nasze święto ale my  zaczynamy już 24 października spotkaniem szkoleniowym z mgr pielęgniarstwa diabetologicznego Bożeną Guściorą, konsultantem wojewódzkim w w/w dziedzinie. Spotkanie polegało na rozmowie z p. Bożeną i wyjaśnieniem wielu wątpliwości zdrowotnych.

Uczczenie Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyło się listopadzie, podczas którego jest okazja do rozmowy i wspomnień o tym, jak trudno jest żyć z cukrzycą, jak wiele od nas wymaga ale również jak bardzo nas mobilizuje i uczy wzajemnej współpracy, bo trudno samemu poradzić sobie z problemami jakie niesie cukrzyca. A nasza wspólna chęć do poprawy integracji widoczna była przy choince i wspólnym kolędowaniu oraz wzajemnych życzeniach, aby 2020 rok przyniósł nam dużo zdrowia, przyjaciół i wzmocnił nasze chęci do dalszego działania.

Anna Wysokińska
Prezes Koła PSD w Stalowej Woli

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content