Nowy projekt skriningu retinopatii cukrzycowej w Wielkopolsce z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Retinopatia cukrzycowa jest najczęstsza przyczyną utraty widzenia u osób w wieku produkcyjnym. Choroba długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty.

Jednak odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym; w ponad 90% przypadków możliwe jest zachowanie widzenia.

Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2015 roku wskazują, że na świecie około 415 milionów dorosłych cierpi na cukrzycę. Do 2040 r. ta liczba wzrośnie do 642 milionów. W większości krajów rośnie odsetek osób z cukrzycą typu 2. 75% dorosłych chorych na cukrzycę żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Największa liczba osób chorych na cukrzycę ma od 40 do 59 lat. 1 z 2 osób z cukrzycą jest niezdiagnozowana (46%).

Udostępniona przez Ministerstwo Zdrowia mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie cukrzycy dla województwa wielkopolskiego w 2014 r. przedstawia obecną sytuację epidemiologiczną tej choroby. Chorobowość rejestrowaną oszacowano na dzień 31.12.2014 r. Za chorych w tym dniu uznano wszystkich pacjentów, zaklasyfikowanych jako nowe przypadki zachorowania w publicznym systemie opieki zdrowotnej od 2009 roku i którzy nie zmarli do 31.12.2014. W województwie wielkopolskim, na koniec 2014 roku było 109 800 osób chorych na cukrzycę co plasuje Wielkopolskę na 4 miejscu wśród województw z najwyższą chorobowością. Natomiast wskaźnik chorobowości cukrzycy, rejestrowanej na 100 tysięcy ludności wynosił 3 162,00.

Dane epidemiologiczne w raporcie Barometru retinopatii cukrzycowej z 2017 roku wskazują, że na świecie 93 miliony diabetyków choruje na retinopatie cukrzycową co oznacza, że 1 na 3 diabetyków cierpi na retinopatię.

Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną nowych przypadków całkowitej utraty wzroku wśród osób dorosłych w wieku 20–74 lat. W czasie pierwszych 10 lat trwania cukrzycy u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u ponad 60% chorych na cukrzycę typu 2 można stwierdzić retinopatię.

Wg. danych NFZ dotyczące pacjentów leczonych na choroby obejmujące kod H35.0 na terenie województwa wielkopolskiego z podziałem na powiaty w latach 2014-2016 leczonych było 5 560 mieszkańców województwa wielkopolskiego, u których zdiagnozowano retinopatię cukrzycową, zgodnie z oznaczeniem ICD10 – H35.0. Zestawiając dane dotyczące epidemiologii cukrzycy w 2014 roku – 109 800 diabetyków na terenie Wielkopolski oraz dane liczby mieszkańców, poddanych leczeniu retinopatii cukrzycowej z raportu NFZ, można wywnioskować, że w skali województwa na retinopatię cukrzycową leczyło się jedynie niewielka część chorych.

Wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w przypadku cukrzycy typu 1 —badanie w kierunku retinopatii cukrzycowej należy przeprowadzić w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zachorowania lub jeśli istnieje możliwość, już w momencie zdiagnozowania cukrzycy.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z Panią Prof. dr hab. med. Dorotą Zozulińska-Ziółkiewicz kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczyna realizację projektu współfinasowanego ze funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.

Głównym celem programu jest: Wzrost wykrywalności retinopatii cukrzycowej u osób chorych na cukrzycę na terenie województwa wielkopolskiego o około 10% w ciągu 3 lat realizacji programu. Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości.

W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić na badania pacjentów z terenu wielkopolski cierpiących na cukrzycę.

Program został oficjalnie uruchomiony 1 października 2019 roku.

W projekcie założyliśmy współpracę z poradniami diabetologicznymi posiadającymi kontrakt z NFZ na terenie całej Wielkopolski, które w ramach udziału w projekcie mają możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową.

Współpracujemy z poradniami diabetologicznymi na terenie całej Wielkopolski, lista poradni na dole artykułu.

Całość badania trwa około paru minut a składa się na to: wykonanie w pełni automatyczną fundus kamerą zdjęcia dna oka przez wyszkoloną i wykwalifikowaną przez Fundację pielęgniarkę oraz edukację pacjenta, poprzez przekazanie broszur zawierających podstawowe informacje na temat retinopatii cukrzycowej oraz pokazanie na nowoczesnych tabletach filmu stworzonego przez Fundację „Okulistyka 21” wraz z TVP Poznań, który ma za zadane wyjaśnienie pacjentowi czym jest retinopatia cukrzycowa oraz jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia.

Dzięki współpracy z firmą Polymed – dystrybutorem oprogramowania IDx-DR uzyskane zdjęcia są następnie analizowane przez sztuczną inteligencję, która w ciągu kilku minut informuje o zmianach chorobowych wskazujących na retinopatię cukrzycową bądź ich braku. Po zakończonym badaniu pacjent jest już świadom występujących zagrożeń ze strony retinopatii cukrzycowej.

Lista poradni diabetologicznych na terenie całej Wielkopolski:

Podmiot prowadzący poradnie diabetologiczną w ramach której prowadzone będą badania Adres poradni diabetologicznej w ramach której prowadzone będą badania
Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. NZOZ Centrum Medyczne HCP Lecznictwo Stacjonarne ul. 28 czerwca 156 194, 61-485 Poznań
Gaja Poradnie Lekarskie ul. Orła Białego 103, 61-251 Poznań
Lekarska Praktyka Prywatna Krystyna Pawlaczyk-Adamczyk ul. Os. Wieniawa 58 A, 64-100 Leszno
Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej “EWMED” ul. Łąkowa 9, 64-500 Szamotuły
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Poradnia Diabetologiczna” ul. Szpitalna 45, 62-504 Konin
Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. ul. Poznańska 125 A, 63-300 Pleszew
Przychodnia Lekarska MULTI-MEDIC ul. Cieszkowskiego 100-102, 62-020 Swarzędz
PULS-MED Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 49 B, 64-920 Piła
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie ul. Szpitalna 7, 63-600 Kępno
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie ul. Szpitalna 10, 64-400 Międzychód
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kościanie ul. Szpitalna 7, 64-000 Kościan
Szpital Miejski im. Franciszka Raszei ul. Mickiewicza 2, 60-834 Poznań
Szpital Pomnik Chrztu Polski ul. Św. Jana 9, 62-200 Gniezno
ALL MEDIC ul. Rolna 19, 64-700 Czarnków

Materiały inforamcyjne:

Broszura A4

Ulotka

Szczegółowe informacje znajdą Państwo poniżej:

www.retionopatiacukrzycowa.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content