1 września Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę bezpłatnych leków, które mogą otrzymać nowe grupy pacjentów, takie jak osoby po 65. roku życia i poniżej 18. roku życia. Jednakże, aby pacjent otrzymał bezpłatny lek, spełnionych musi zostać szereg warunków. Aby uzyskać bezpłatne leki, recepta musi zawierać odpowiedni kod: „S” – dla seniorów i „DZ” – dla dzieci i młodzieży. Kod „S” i „DZ” nie może być uzupełniony na etapie realizacji recepty. W rezultacie pojawiają się problemy w aptekach i gabinetach lekarskich.

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów powyżej 65 roku życia
Wśród bezpłatnych leków dla seniorów znalazła się między innymi 13-walentna skoniugowana szczepionka przeciw pneumokokom. Do czynników predysponujących do ciężkiego przebiegu choroby pneumokokowej zaliczane są m.in. zaawansowany wiek, choroby przewlekłe oraz obniżona odporność. Zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci poniżej 2 r.ż. i osoby dorosłe powyżej 65 lat. Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, co więcej coraz częściej stają się one oporne na antybiotyki.

„W ostatnich latach liczba przypadków choroby pneumokokowej dynamicznie wzrasta. W lipcu 2023 r. NIZP PZH odnotował niemal dwukrotnie więcej przypadków chorób wywołanych przez pneumokoki niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie w 2022 roku w Polsce zanotowano blisko 80% wzrost zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową, w porównaniu do roku poprzedzającego” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Szczepienie przeciw pneumokokom jest 1 dawkowe i można szczepić się jednoczasowo razem ze szczepionką przeciw grypie podczas jednej wizyty szczepiennej, by być lepiej przygotowanym na nadejście sezonu infekcyjnego. Ze względu na wysoką skuteczność i stosunkowo niski odsetek zdarzeń niepożądanych, szczepienia ochronne są preferowaną formą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dorosłych. Aby uzyskać ochronę, wystarczy, że osoba dorosła zaszczepi się raz w życiu.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci i seniorów
Najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność wynosi aż 70-89%. Szczepienia ograniczają również transmisję wirusów i powinny być powtarzane każdego roku. Po wpisaniu szczepionek przeciw grypie na listę bezpłatnych leków dla dzieci i osób 65+ oraz rozszerzeniu refundacji, w sezonie 2023/24 wszyscy Polacy mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie według poniższych wytycznych:
• bezpłatnie dla osób w wieku 65+
• bezpłatnie dla kobiet w ciąży
• bezpłatnie dla dzieci od 6 miesiąca życia do 18 roku życia
• z 50% refundacją dla dorosłych w wieku 18-64

„W Polsce mamy jeden z najszerszych na świecie system finansowania szczepionek przeciw grypie. Mimo to obowiązuje dosyć długa ścieżka pacjenta – aby zaszczepić się w placówce POZ pacjent musi mieć receptę z ZOZ, zakupić szczepionkę w aptece i następnie wrócić na szczepienie do ZOZ-u. Aby zaszczepić się w aptece również konieczne jest posiadanie recepty z ZOZ” – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

Kampania edukacyjna wspierana przez firmę Sanofi

Skip to content