Dnia 07 kwietnia 2022 r. w Tarnogrodzie diabetycy zorganizowali spotkanie na temat odżywiania i diety dla chorych na cukrzycę. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. W spotkaniu uczestniczyli chorzy na cukrzycę, osoby zainteresowane oraz osoby z Klubu Seniora w Tarnogrodzie. Spotkanie prowadził dr Roman Cichocki, kierownik Niepublicznego zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarnogrodzie, pełniący obowiązki prezesa Koła diabetyków w Tarnogrodzie. W spotkaniu uczestniczyła lek med. Ewa Łukaszczyk, Małgorzata Chmielecka, pielęgniarka opiekująca się kołem w Tarnogrodzie pod względem medycznym i informacyjnym. Wykład w temacie diety i właściwego odżywiana prowadziła Pani Agnieszka Betlej z firmy ASCENSIA Diabetes Care, która zajmuje się się glukometrami Contour.

Pani Agnieszka przeprowadziła wykład na następującej tematy: „Dieta i cele leczenia diabetologicznego w cukrzycy”,  „Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typ 2”, „Diety na insulinoterapii”. Podkreśliła, że od poniedziałku do piątku stosować dietę 1600, 1800 kcal do 2000 kcal i co najważniejsze  nie stać w miejscu ale ćwiczyć, ruszać się.

Co to znaczy odżywiać się zdrowo:

– jeść posiłki regularnie, rozpoczynając od śniadania.
– nie przejadać się
– nie jeść bezpośrednio przed snem
– jeść posiłki urozmaicone
– codziennie jeść warzywa
– jeść owoce w umiarkowanych ilościach
– unikać cukru i produktów zawierających cukier
– unikać tłustych potraw
– gasić pragnienie wodą
– unikać podjadania pomiędzy posiłkami

Spróbuj wprowadzić do swojej kuchni tych kilka prostych rad, które pomogą Ci w utrzymaniu poziomu cukru we krwi na pożądanym poziomie.

Za dzisiejsze spotkanie dziękujemy. Warto było przyjść i posłuchać. Na kolejne spotkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy zapraszamy już w maju.

 

Władysław Chodkiewicz
Koło PSD Tarnogród

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content