Zastosowanie sztucznej inteligencji może pomóc w diagnozowaniu retinopatii cukrzycowej, która może prowadzić do utraty wzroku. Specjalny algorytm opracowali naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda.

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą, w wyniku której uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne siatkówki oka, co może doprowadzić do utraty wzroku. Zazwyczaj diagnozowana jest przez okulistę podczas badania dna oka.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali algorytm umożliwiający wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Stworzyli go w oparciu o ponad 75 tys. zdjęć dna oka. Za ich pomogą “nauczyli” komputer rozpoznawać pacjentów zdrowych oraz chorych na retinopatię; algorytm jest również w stanie ocenić stadium choroby. Mają nadzieję, że dzięki zastosowaniu algorytmu uda im się zmniejszyć liczbę osób tracących wzrok z powodu tej choroby.

Badacze – w badaniu opisanym w wydaniu online pisma “Ophthalmology” – podkreślają jednak, że na całym świecie skala zachorowań na cukrzycę jest ogromna: na chorobę cierpi ponad 415 mln ludzi. Około 45 proc. z nich może w którymś momencie zachorować na retinopatię cukrzycową – dlatego właśnie ważne jest opracowanie efektywnego, zautomatyzowanego systemu, który byłby w stanie wykrywać tę chorobę we wczesnym jej stadium.

– Pokazaliśmy, że algorytm oparty o sztuczną inteligencję jest w stanie z dużą wiarygodnością określić, który pacjent powinien zgłosić się do okulisty na dalsze badanie i leczenie – tłumaczy jeden z twórców algorytmu Theodore Leng.

Badacz dodaje przy tym, że jeśli system zostanie w prawidłowy sposób zaimplementowany na całym świecie, może on zmniejszyć obciążenie lekarzy i zwiększyć wydajność służby zdrowia, zwłaszcza w regionach, w których brakuje okulistów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content