Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Szlakiem wojsk napoleońskich w...

W ramach aktywizacji ruchowej na świeżym powietrzu i integracji kamiennogórskich diabetyków zarząd oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizował spacer z kijkami „szlakiem wojsk napoleońskich”. Pomimo pochmurnej pogody, na start przybyło 21 osób oraz przewodnik, pracownik Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, Robert Główczyk. A prezes naszego oddziału, Tadeusz Stachniuk zadbał o to, by na starcie każdy uczestnik otrzymał wodę mineralną i banany dla wzmocnienia kondycji.

Trasa naszej wędrówki prowadziła od ulicy Napoleońskiej (nazwa z 2017 r.) do obelisku pod Antonówką. Pomnik z XIX w. upamiętnia paradę wojsk pruskich i rosyjskich w 1813 r. po rozbiciu oddziału cesarza Napoleona Bonaparte. Jak głosi napis na obelisku, przeglądu dokonali Fryderyk Wilhelm III – król pruski i car Rosji Aleksander I.

Przewodnik w niezwykle interesujący sposób przybliżył nam fakty historyczne związane z pobytem Napoleona I i jego brata Hieronima na Dolnym Śląsku. Opowiedział o cennych pamiątkach napoleońskich znajdujących się w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Są to warcaby Napoleona, wykonane z kości słoniowej i niezwykła angielska chusta. Pan Robert wspomniał też o wizycie w naszym mieście w 1803 r. Józefa Wybickiego, który znał osobiście Napoleona Bonapartego i upamiętnił go w słowach pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”, która w późniejszych latach stała się hymnem Polski. Dowiedzieliśmy się również o tym, jak francuski cesarz upokorzył Niemców, zabierając z Berlina do Paryża część Bramy Brandenburskiej – dzieła architekta Carla Gottharda Langhasa, ówczesnego mieszkańca Kamiennej Góry.

Reasumując, nasza jesienna wycieczka miała nie tyko charakter rekreacyjny, ale również krajoznawczy i historyczny. Uczestnicy poznali mało znane fakty z dziejów Kamiennej Góry, ponad trzy godziny spacerowali z kijkami, po świeżym powietrzu, jednocześnie integrując się. Ten rodzaj aktywności fizycznej bardzo spodobał się uczestnikom wycieczki. Byli nieco zmęczeni, ale zadowoleni, tym bardziej, że w końcu zaświeciło słońce. Postanowiliśmy wiosną kontynuować ten typ wycieczek z kijkami.

Maria Zwierzyna
Koło PSD w Kamiennej Górze

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content