Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Szkoła Cukrzycy – kolejny...

W piątek 16 marca w Sali MOK odbyło się drugie spotkanie „Szkoły cukrzycy”- programu edukacyjnego, skierowanego tym razem przede wszystkim do młodzieży.

Temat  wykładu „Jak żyć z cukrzycą? Spojrzenie psychologa” omówiła Pani doktor diabetolog Krystyna Maternowska-Kruk.

Diagnoza cukrzycy wiąże się z wieloma zmianami w życiu codziennym. Wraz z rozpoznaniem pojawiają się nowe, dodatkowe czynności, o których każdy pacjent musi pamiętać. Leczenie cukrzycy nierzadko porównywane jest do ciężkiej pracy na 3 etaty, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie można zaplanować wakacji od cukrzycy, bowiem nowe czynności wymagają poświęcania im uwagi przez cały czas jej trwania.

Diagnoza cukrzycy jest rozumiana jako sytuacja kryzysowa, w której pojawiają się bardzo różne emocje. Celem interwencji terapeutycznej jest pomoc w przywróceniu zdolności do samodzielnego radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Poprzez odpowiednią edukację i przyswajanie nowych informacji można zmniejszyć obciążenie emocjonalne i powrócić do swoich codziennych czynności. Emocje pojawiające się w nowej sytuacji są całkowicie naturalne i występują u wielu osób zarówno w momencie diagnozy jak i w dalszych etapach zmagania się z chorobą.

Dla każdego pacjenta życie z cukrzycą oznacza co innego. Życie z cukrzycą nie jest proste, jednak różne problemy wynikające z cukrzycy mogą zostać pokonane.

Po wykładzie Pani doktor uczestnicy mogli zbadać sobie poziom cukru, ciśnienie oraz słuch. Dołączyła do nas również Firma STADA. Jej przedstawicielka Pani Zofia Chmielowiec zaprezentowała maści i kremy do stóp Flexitol stosowane w leczeniu i pielęgnacji  stóp przez diabetyków. W drugim spotkaniu oprócz młodzieży udział wzięli również nasi członkowie i osoby zainteresowane tematyką leczenia cukrzycy.

Na następne spotkanie zapraszamy wszystkich chętnych 19 kwietnia o godzinie 13 –tej. Zapraszamy.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content