Pod hasłem “Cukrzyca: Chroń swoją rodzinę” obchodzony był w tym roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jak podaje portal internetowy „mojacukrzyca.pl”, statystyki zachorowań na tę chorobę są przerażające. Szacuje się, iż w Polsce żyje ok. 2,5 miliona osób chorych na cukrzycę. Niestety, w większości przypadków diagnoza ta oznacza wiele zmian w życiu, dlatego bardzo ważne dla cukrzyków jest wsparcie. Takie wsparcie daje diabetykom zapewne Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Trzemeszański oddział stowarzyszenia zorganizował 14 listopada z tej okazji specjalne uroczystości. Odbyły się one w restauracji Czeremcha. Spotkanie poprowadził Kazimierz Szymański, prezes koła, a okolicznościowy wykład wygłosił dr Tadeusz Dereziński. Podkreślił w nim jak ważne jest wsparcie rodziny w walce z cukrzycą. Pomoc rodziny jest nieodzowna w mobilizacji do walki z chorobą i kontrowaniu jej. Podczas uroczystości wręczono srebrny medal „Za zwycięstwo nad cukrzycą” a otrzymali to odznaczenie: Teresa Szeliska i Leszek Piekut. Złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” wyróżniono Andrzeja Leśniewskiego. Specjalne życzenia złożono jubilatom. Życzenia od zarządu otrzymały: Aurelia Wańkowicz, Stanisława Winkiel (80 lat) oraz Marianna Gabryszewska (75 lat). Zarząd koła podziękował również sponsorom oraz władzom samorządowym Trzemeszna za okazane wsparcie i pomoc.
Cukrzyca dzieli się na dwa typy: pierwszy i drugi. Cukrzyca pierwszego typu charakteryzuje się słabym wydzielanie insuliny. Przypuszcza się, że ma ona podłoże genetyczne oraz środowiskowe. Typ drugi występuje częściej i nazywany jest już chorobą cywilizacyjną, charakteryzuje się insulinooporonością oraz uszkodzeniem pracy trzustki. Istotnym punktem leczenia jest zmiana trybu życia. Cukrzyca to nie wyrok i mimo tego, że żyje się trudniej, tonie znaczy, że nie można z tego życia korzystać. Cukrzycy też mogą spełniać marzenia, nie muszą rezygnować z ruchy, aktywny tryb życia jest jednym z czynników pomagających w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 14 listopada, ponieważ jest to data upamiętniająca rodziny Fredericka Grand Bantinga, kanadyjskiego lekarza i fizjologa, który zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej i odkrył insulinę. Za to odkrycie w 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Choć badania prowadził wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, to nie został on uwzględniony w korzyściach płynących z tak wielkiego odkrycia. W tej sytuacji Banting postanowił dobrowolnie podzielić się premią pieniężną z Nagrody Nobla ze swoim pomocnikiem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki Sir. Dziesięć lat później zginął w wypadku samolotowym w Nowej Fundlandii.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w więcej niż 160 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy.