W dniu 22 listopada 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączone z Jubileuszem 35-lecia Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Czarnkowie.  Uroczystość miała miejsce w Sali Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie.

Spotkanie prowadziły: Prezes Koła – Irena Kolanowska wraz z Beatą Polarczyk. Prezes Koła powitała wszystkich członków Koła i zaproszonych gości m.in.  Prezes Zarządu Głównego PSD – Annę Śliwińską oraz Prezes Zarządu Rejonowego PSD w Pile – Elżbietę Białęską.

Po powitaniu grona zaproszonych gości – Prezes Koła – nawiązała do corocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą i tematu przewodniego na rok 2019  zwracając uwagę na rodzinę, aby ją chronić, skupiając się na zdrowym i aktywnym stylu życia.

Następnie mama z doświadczeniem dziecka z cukrzycą w rodzinie przedstawiła własną historię całej rodziny, codziennych trosk i obaw, tak krok po kroku w zdobywaniu wiedzy i świadomości jak żyć z tą chorobą.

Do tej historii odniosła się też Prezes Zarządu Głównego – Anna Śliwińska – wskazując m.in. na prozdrowotny styl życia, aktywność, zmianę nawyków żywieniowych poprzez zaangażowanie całej rodziny w ten proces.

Spotkanie nasze umiliła część artystyczna – taniec DiabeDance – w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Czarnkowie. Ponieważ taniec integruje i jednoczy – więc tańczyli wszyscy.

Następnie przedstawiona została 35-letnia działalność naszego Koła w formie audiowizualnej na dużym ekranie. W trakcie i w tle tej projekcji zostały wręczone w asyście Prezes Zarządu Głównego – Anny Śliwińskiej – odznaczenia i wyróżnienia: Medale:”Razem w Walce z Cukrzycą” Dyplomy Uznania przyznane przez ZG PSD, Medale “Za Zwycięstwo nad Cukrzycą”, Złote i Srebrne Odznaki za Zasługi dla PSD oraz Podziękowania od Zarządu Koła i książki dla nowych członków Koła.

Był też czas na wystąpienia, życzenia i kwiaty od zaproszonych do udziału w tym spotkaniu gości. Przed rozpoczęciem spotkania wykonywane były testy na HCV, pomiar tkanki tłuszczowej oraz ciśnienia tętniczego. Każdy z uczestników spotkania otrzymał kubek jubileuszowy.

Spotkanie zostało zakończone tradycyjnie – wspólnym zaśpiewaniem naszej piosenki “Dziś wiem, że cukrzyca połączyła NAS”. I tym akcentem zakończyło się nasze spotkanie.

Irena Kolanowska
Prezes Koła PSD w Czarnkowie

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content