W sobotę, 7 grudnia odbyły się w Drzewicy miejsko-powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, stanowiące okazję do podsumowania całorocznej działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy oraz podziękowań za wieloletnią pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę. Już tradycyjnie zostały połączone z akcją bezpłatnych badań i konsultacji profilaktycznych.

Jak co roku, drzewickie obchody miały charakter ponadregionalny, gromadząc członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z województw łódzkiego i mazowieckiego. Miejscowym diabetykom, ich rodzinom, przyjaciołom i sympatykom Koła towarzyszyła bardzo liczna grupa gości. Do Drzewicy przyjechali przedstawiciele władz PSD różnych szczebli na czele z prezes Zarządu Głównego w Warszawie Anną Śliwińską, przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej, a jednocześnie honorowym prezesem i aktualnym wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi Jerzym Głogowskim – w przeszłości wieloletnim sekretarzem Zarządu Głównego oraz członkinią Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi Marią Stolarską. Nie zabrakło delegacji kół PSP z Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Rawy Mazowieckiej, Koluszek, Sulejowa, Lubochni i Przysuchy. Dopisali współpracujący ze stowarzyszeniem lekarze, w tym honorowa obywatelka Drzewicy doktor Maria Teresa Nowakowska, pielęgniarki, reprezentanci przychodni zdrowia i firm farmaceutycznych,gminnego i powiatowego samorządu, szefowie zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji oraz sponsorzy. Nic dziwnego, że sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi.

Hymn i występ

Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia na scenę sztandarów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, PSD Ziemi Radomskiej i Koła PSD w Zduńskiej Woli. Po odegraniu “Mazurka Dąbrowskiego” przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z RCK modlitwę w intencji chorych na cukrzycę i zmarłych członków Koła poprowadził proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik. Był też akcent artystyczny. Zebrani obejrzeli znakomity występ wokalistek z RCK: Wiktorii Składowskiej, Weroniki Balasińskiej i Oliwii Bąby pod okiem instruktorki Marty Szymańskiej.

Podsumowanie roku

Powitanie zebranych i główne wystąpienie należało do Włodzimierza Pomykały, który działaniami Koła PSD w Drzewicy kieruje nieprzerwanie od 29 lat i 9 miesięcy. Pan Włodek wiosną ponownie został wybrany na prezesa, a w dowód nadzwyczajnej aktywności we wspieraniu chorych na cukrzycę otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP.

Prezes dokonał szczegółowego podsumowania roku, poruszając wiele aspektów działalności Koła – od medycznej przez informacyjno-edukacyjną i profilaktyczną po integracyjną. Już tradycyjnie duży nacisk położył na wyjazdy edukacyjno–wypoczynkowe, propagujące aktywność fizyczną, tak ważną w codziennej walce z cukrzycą.

W bieżącym roku drzewiccy diabetycy ponownie odwiedzili zaprzyjaźniony tatrzański Jurgów oraz słowackie Tatry. Wypoczywali również na Mazurach (w Bęsi) oraz nad Morzem Bałtyckim w Mrzeżynie, skąd udali się na wycieczkę do Berlina. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestniczyli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Diabetyków na Jasną Górę.

Włodzimierz Pomykała podziękował za owocną współpracę wszystkim wspierającym działalność PSD, a w szczególności władzom samorządowym, księżom, lekarzom, pielęgniarkom, a także placówkom oświatowym, podając przykład młodych wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Radzicach Dużych. Zaznaczył, że pod opieką Koła PSD w Drzewicy znajduje się 40 uczniów chorych na cukrzycę.

Wyróżnienia za pomaganie

Już tradycyjnie gala stanowiła okazję do uhonorowania osób, które od wielu lat wspierają chorych na cukrzycę. Tym razem ikony Matki Bożej, wykonane przez Mariana Kota, otrzymali:

* społecznicy Koła PSD w Drzewicy: członkowie zarządu Krystyna i Władysław Nowakowie oraz skarbnik Maria Bogatek (od 25 lat w Kole)

* pielęgniarki Maria Ulinowicz (29 lat pracy społecznej na rzecz PSD) i Bernadetta Dziedzic (8 lat pracy społecznej na rzecz PSD).

Dyplomy uznania za wieloletnią współpracę z drzewickimi diabetykami zostały przyznane:

* SP im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy

* SP im. Mikołaja Kopernika w Radzicach

* SP im. Stefana Żeromskiego w Domasznie

* SP w Brzustowcu

* SP w Idzikowicach

* Przedszkolu Samorządowemu w Drzewicy

* 25. Drzewickiej Drużynie Harcerskiej

* Szkolnemu Klubowi Wolontariatu przy SP w Radzicach

* Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Drzewicy

* przewodniczącemu Caritasu w Drzewicy Andrzejowi Regule

* przewodniczącemu Akcji Katolickiej w Drzewicy Marianowi Kotowi

Uznanie dla taterników

Bardzo miła niespodzianka spotkała osoby, które podczas letniego wyjazdu do Jurgowa zdobyły dwutysięczniki i schroniska w Tatrach Wysokich na Słowacji. Taternicy otrzymali dyplomy uznania.

Schroniska: Hrebienok, Blikowa Chata, Rainerowa Chata, Schronisko Zamkovskiego, Schronisko Tetyego i Schronisko w Popradskim Plesie oraz Tatry Bielskie z Szeroką Przełęczą zdobyli, jak również na szlaku na Rysy byli: Jakub Witoń, Gabriela Zaręba (Drzewica), Maja i Marcela Świerczówny (Borkowice), Maria Zając, Elżbieta Tępińska, Aleksandra Wójcik, Gabriela Wójcik, Jakub Trzaskowski, Gabriela Trzaskowska, Maciej Kmita (wszyscy Drzewica), Piotr Mulik (Góra Kalwaria).

Rysy po stronie słowackiej zdobyli: Stefan Kowal, Waldemar Pęczkowski, Dorota Zaręba, Robert Zaręba, Krzysztof Zając, Michał Dybalski, Robert Bartos (wszyscy Drzewica), Tadeusz Kuciński (Żdżary), Teresa Kieszek (Sadkowice), Tomasz Świercz (Borkowice), Jacek Dębowski (Rusinów).

Na szczególne wyróżnienie zasługują: Bartłomiej Skorupa (Drzewica), który wspólnie z całą grupą dzielnie walczył na wszystkich górskich szlakach, Zofia Grudziecka (Marki) i Zofia Zawadzak (Drzewica), które doszły do Żabich Stawów i łańcuchów pod Rysami, ale ze względu bezpieczeństwa zostały zawrócone ze szlaku przez kierownika wyprawy Włodzimierza Pomykałę, a także Michał Dybalski, który jako najmłodszy uczestnik zdobył Rysy (był do tego przygotowywany przez 6 lat).

Wszystkie wejścia zostały dedykowane ludziom chorym na cukrzycę, a zdobycie najwyższego szczytu – Rysów – dzieciom walczącym na co dzień z tą chorobą.

Życzenia i prelekcje

Podczas okolicznościowych przemówień pan Włodek odebrał szereg podziękowań i gratulacji za bezinteresowną działalność społeczną, zrozumienie problemów chorych, aktywność i kreatywność. W imieniu mieszkańców i władz samorządowych gminy Drzewica prezesowi oraz całemu zarządowi Koła podziękował burmistrz Janusz Reszelewski, podkreślając, że nadzwyczajna aktywność społeczników PSD stanowi nieocenione wsparcie dla chorych, a jednocześnie jest znakomitym przykładem owocnej pracy rzecz naszej małej ojczyzny. Wszyscy życzyli sobie “wyrównanych cukrów”, składając najlepsze życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Nowy 2020 Rok.

Niezwykle ciekawa była edukacyjna część obchodów, na którą złożyły się prelekcje dwojga lekarzy. Jak zawsze bardzo pouczający wykład, nacechowany wskazówkami dotyczącymi codziennego życia z cukrzycą, wygłosiła specjalistka chorób wewnętrznych Henryka Jeżak z Radomia – pierwszy lekarz, który opiekował się chorymi na cukrzycę w byłym województwie radomskim. Wiele cennych informacji przedstawił także diabetolog Dominik Pawlak, skupiając się na nowoczesnych lekach cukrzycowych. Doktor Pawlak uspokoił chorych na cukrzycę typu II, zażywających leki cukrzycowe z metforminą. Ci pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków, zagrożenia życia nie ma.

Tłumy na badaniach

Jak co roku uroczystościom towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę akcja profilaktyczna. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, mających miejsce w pomieszczeniach na parterze i piętrze RCK.

Opoczyńska klinika “Lumed” przeprowadziła specjalistyczne badania okulistyczne w ramach programu “Polsko nie ślepnij”.  Metoda z użyciem supernowoczesnej kamery wykrywa, m.in. zmiany cukrzycowe, jaskrę i zaćmę. Badania słuchu zorganizował “Almed” z Opoczna, natomiast badania poziomu cukru, kreatyniny w surowicy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu wykonywały pracownice firmy “Alab Laboratoria”. Przychodnia Rodzinna “Dom-Med” z Jelni zapewniła badania EKG. Porad udzielała dietetyk Małgorzata Wdówka z Poradni “Dobry Dietetyk” w Opocznie.

Akcja zawsze cieszy się bardzo dużą popularnością, ale zainteresowanie tegoroczną edycją przeszło najśmielsze oczekiwania. Jak szacują organizatorzy, w ciągu kilku godzin przebadano około pół tysiąca osób w różnym wieku. Tak wysokiej frekwencji nie było jeszcze nigdy.

Poczęstunek w szkole

Po oficjalnych uroczystościach i badaniach nadszedł czas na poczęstunek w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków. Niezawodne panie z Koła po raz kolejny stanęły na wysokości zadania, przygotowując prawdziwą ucztę z kilkunastoma ciepłymi daniami, zimną płytą, wypiekami, owocami oraz napojami.

Spotkanie integrujące rodzinę diabetyków – zapoczątkowane połamaniem się opłatkiem – przebiegało w sympatycznej atmosferze. Tuż przed wyjazdem goście zadeklarowali, że w przyszłym roku znowu odwiedzą Drzewicę. Okazja będzie wyjątkowa. Doroczne uroczystości zostaną połączone z obchodami jubileuszu 30-lecia Koła PSD. A więc do zobaczenia 5 grudnia 2020 roku!

***

 Drzewickie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zakończyły się w niedzielę, 8 grudnia uroczystą sumą w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin, a także zmarłych diabetyków. Msza została odprawiona  w kościele pw. św. Łukasza.

 ***

RELACJĘ PUBLIKUJEMY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI REDAKCJI TYGODNIKA OPOCZYŃSKIEGO

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content