W sobotę 9 października odbyły uroczyste obchody Światowego Dnia Cukrzycy zorganizowane przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Suwałkach. W programie obchodów realizowanych pod hasłem „Jeśli nie teraz, to kiedy?” znalazły się warsztaty edukacyjne prowadzone przez dr Elżbietą Ciepielewską, omówienie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w formie kompendium „Nowości cukrzycy” oraz porady w zakresie problemu „Cukrzyca a otyłość SARS COV 2 = pandemia XXI wieku”.

Na doroczne spotkanie poświęcone podniesieniu wiedzy o cukrzycy i o jej powikłaniach oraz w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia przybyło kilkadziesiąt osób, w tym pacjenci przychodni cukrzycowych i diabetologicznych oraz członkowie ich rodzin z Suwałk, Augustowa, Sejn, Świętajna, Filipowa i innych gmin. Jak powiedziała na otwarciu spotkania Halina Krajewska, prezes Oddziału Rejonowego PSD w Suwałkach:

– Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą z najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija i nie musimy być bezradni. Musimy nauczyć się po prostu z nią żyć, ale także zmienić tryb życia i zadbać o właściwą dietę i ruch, by w rezultacie powstrzymywać jej rozwój. Trzeba przestrzegać zaleceń, co do przyjmowania doustnych leków oraz insuliny (jeśli zostanie przepisana) i systematycznie badać się. W tym roku obchodzimy 100- lecie odkrycia insuliny i 40-lecie naszej krajowej organizacji. Te jubileusze nas zobowiązują do jeszcze lepszej pracy.
Spotkanie miało charakter jubileuszowy, a udział w nim wzięły także władze samorządowe miasta Suwałki, z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem na czele oraz Agnieszką Szyszko, pełnomocnikiem prezydenta Suwałk do spraw współpracy z organizacjami pozarządowym i podinspektorem Wydziału Spraw Społecznych Społecznej Łukaszem Mazalewskim. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zabierając głos, wyraził satysfakcję ze spotkania po dłuższej rocznej przerwie w kontakcie z całą społecznością środowiska diabetyków i zaznaczył:
– Musimy pamiętać o zdrowiu, i tego zdrowia życzę Państwu. O chorobie mówimy od święta, ale dolegliwość czujemy na co dzień. Jesteśmy gotowi i chcemy Państwa wspierać tam, gdzie się da. Wasze stowarzyszenie jest ważne dla samorządu i za to uwrażliwianie nas wszystkich na problemy innych, dziękujemy.
Prezydent Suwałk dokonał aktu wręczenia Medalu 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków „za szczególne zasługi dla społeczności osób z cukrzycą w Polsce”, podpisanego przez Prezesa Zarządu Głównego PSD Annę Śliwińską prezesowi Oddziału Rejonowego PSD w Suwałkach Halinie Krajewskiej, która od wielu lat kieruje organizacją i osobiście od 40 lat walczy z chorobą. Podczas spotkania doszło do uhonorowania kolejnych 5 społeczników środowiska diabetyków, którzy otrzymali medale 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków za zaangażowanie w walce z cukrzycą: Elżbieta Ciepielewska, Halina Chomicz, Ewa Ostapowicz, Anna Rydzewska, Cecylia Kochanowska i Jadwiga Dzienis.

 

Liczba chorych na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie – alarmują specjaliści. W Polsce ma ją ponad 2,5 mln osób, a blisko drugie tyle w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Szacuje się, że w mieście Suwałki i powiecie ziemskim cukrzycę ma około 6 tys. osób.

Oddział Rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Suwałkach zajmuje się ochroną i promocją zdrowia i działalnością na rzecz osób chorych na cukrzycę. Organizuje obchody „Światowego Dnia Cukrzycy”, badania przesiewowe, ciśnienia tętniczego, cholesterolu i hemoglobiny glikowanej na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Badania te przeprowadzane są nieodpłatnie. Organizuje punkty informacyjne, prelekcje, wykłady, wycieczki integracyjne i spotkania okolicznościowe, m.in. przy wsparciu środków finansowych z PFRON.

Halina Krajewska
Prezes Oddziału Rejonowego PSD w Suwałkach

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content