W dniu 23 października zorganizowaliśmy w Eurogionalnym Centrum Kultury w Pieńsku, uroczyste obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Dopisała pogoda, dopisali Goście, ale i co ważne dopisali Członkowie naszego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zaszczycili nas swoją wizytą poza Panem Burmistrzem Janem Magdą, również Starostowie naszego Powiatu Panowie Artur Bieliński i Mirosław Fiedorowicz, a także równie szczególny Gość w osobie Skarbnika, Członka Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie, Pani Monika Kaczmarek pełniąca również funkcję Prezesa Rejonu i Koła PSD w Złotoryi. Gościliśmy także najbliższego, bo Prezesa Rejonu Zgorzeleckiego, do którego jako Koło przynależymy, Pana Mariana Czarneckiego. Skorzystała również z naszego zaproszenia Pani Agnieszka Gradecka, Prezes naszego Banku Spółdzielczego, nie mogła ze względów służbowych dotrzeć Pani Małgorzata Didenko Prezes Gminnej Spółdzielni “SCH”, niemniej przekazała nam serdeczne pozdrowienia.

Przyjęła również nasze zaproszenie Przedstawicielka Patnerskiej Firmy Ascensia Pani Nina Wójcik, dzięki której każdy potrzebujący może zaopatrzyć się w glukometr i publikacje edukacyjne dotyczące walki z cukrzycą, to dzięki Jej zaangażowaniu rozpoczęto u nas wykłady z edukacyjnego cyklu Akademia Diabetyka. Pierwszy wykład spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem słuchaczy. Zaszczyciła nas swą obecnością delegacja Stowarzyszenia Amazonki, witamy Was Koleżanki. Z niezależnych od nich względów nie mogły uczestniczyć w uroczystości współpracujące z nami na miarę potrzeb i naszych oczekiwań w imieniu Urzędu Miasta i Gminy Pani Anna Demuth i Pani Brygida Wołyńska, Pielęgniarka Przychodni Zdrowia, dziękujemy Wam za współpracę i zaangażowanie.

W trakcie uroczystości były znaczące, okolicznościowe wystąpienia Szacownych Gości, Pani Monika Kaczmarek natomiast przekazała w imieniu Zarządu Głównego Członkom naszego Koła oraz jego Sympatykom i Sprzymierzeńcom wyróżnienia w postaci Odznak PSD i Dyplomów Uznania Zarządu Głównego PSD. Pani Monika Kaczmarek Członek Zarządu Głównego, wygłosiła porywający wykład poświęcony problemom walki z tą społeczną chorobą jaką jest niewątpliwie cukrzyca i jej groźne powikłania, a także konieczności upowszechniania wiedzy o tym i prowadzeniu edukacji właśnie na poziomie środowisk gdzie działają, takie jak nasze Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków!

Uczestnikom uroczystości zapewniono wszelkie gorące i zimne napoje, ciasta z własnych wypieków Członków oraz bardzo smaczny obiad przygotowany przez tutejszy Bar Express. Na zakończenie wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy, bo były też tańce i wspaniałe po trzykroć zmieniane stroje: regionalne, greckie i cygańskie, uzupełniające fantastyczny śpiew i muzykę w wykonaniu Zespołu “Tacy Sami” z Sulikowa. Zapewniam, że uroczystość i jej oprawa warta intencji, jaką było uczczenie Światowego Dnia Cukrzycy, a przecież w domyśle oddanie hołdu wszystkim chorym, ale i aktywnym uczestnikom od lekarzy, służby zdrowia generalnie, po wielu przedstawicieli wolontariatów jak PSD i wielu innych zaangażowanych w walkę z tą okrutną, a bezbolesną jak mówią w porzekadle (cukrzyca nie boli, często nie daje żadnych widocznych objawów, powoli rujnując ci zdrowie), chorobą jaką jest cukrzyca!

Korzystając z tej okazji apeluję w imieniu Zarządu i Członków naszego Koła PSD do wszystkich chorych bądź zagrożonych tą chorobą, do członków ich rodzin, a także do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby się zaangażować jako członkowie wolontariusze, w tą batalię o ułatwienie i uatrakcyjnienie życia środowiska osób chorych i zagrożonych tą chorobą!

Antoni Strzelczyk
Prezes Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Pieńsku

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content