W roku 1921 naukowcy z uniwersytetu w Toronto dokonali przełomowego odkrycia naukowego, który na zawsze zmienił sposób leczenia cukrzycy – odkryli insulinę ludzką. Był to fizjolog  kanadyjski Frederic  Banting i jego asystent Charles Best. Dzień urodzin Bantinga, 14. listopada,  Światowa  Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Dzień ten jest wspólnym świętem diabetyków na całym świecie. Od 100 lat insulina ratuje zdrowie i życie ludzi chorych na cukrzycę.

Rawskie Koło Diabetyków działa już 16 lat. – Wiele uwagi poświęcamy edukacji i profilaktyce, integracji diabetyków, promowaniu zdrowego stylu życia i wskazywaniu skutecznych metod walki z cukrzycą – podkreśla prezes Koła Barbara Kalinowska – organizujemy prelekcje, spotkania integracyjne, również wycieczki są dobrym sposobem na scalenie grupy i budowanie kondycji społecznej – dodaje pani prezes.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą mają m.in. przypominać, że liczba chorych na cukrzycę ciągle wzrasta i trzeba podjąć wszelkie działania, żeby to zmienić – Troszczymy się o to, żeby nasi członkowie chcieli zawsze pamiętać i dbać o swoje zdrowie – relacjonuje prezes Kalinowska.

Rawscy diabetycy uroczyście, choć skromnie,  obchodzili to święto w dniu 21. października br. w gościnnych murach Starostwa Powiatowego. Wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez doktora Macieja Stańczyka na temat wpływu pandemii Covid 19 na nowotwory skóry z wyszczególnieniem często dziś diagnozowanego czerniaka. Problemy skórne często dają się diabetykom we znaki, więc przekaz pana doktora na pewno wskazał właściwe działania profilaktyczne w tym zakresie.

W zebraniu uczestniczyła też dyrektor rawskiego szpitala pani Małgorzata Leszczyńska. Przedstawiła sytuację i plany działania placówki oraz wszelkie poczynania wychodzące naprzeciw potrzebom pacjentów. Szpital prowadzi 6 programów zdrowotnych dla mieszkańców powiatu rawskiego. Wiele badań można wykonać bez kolejki i  bezpłatnie. Obecność pani dyrektor na zebraniu u diabetyków podkreśliła jak ważne i potrzebne  są dla nich działania medyczne również w placówce szpitalnej.

Zwyczajem już jest, że w czasie obchodów Dnia Walki z Cukrzycą wyróżniane są osoby, które szczególnie poświęcają swój czas i energię na rzecz działań dla Koła, a tym samym dla rozwoju Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W tym roku złote honorowe odznaki  za zasługi na rzecz ludzi chorych na cukrzycę otrzymali: burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i sekretarz Koła Diabetyków Zofia Sujka. Medale za zasługi  na rzecz diabetyków otrzymały: prezes koła Barbara Kalinowska i wiceprezes Teresa Skorupińska. (Odznaczenia i medale były przyznane w ubiegłym roku 2020, ale ponieważ pandemia nie pozwoliła zorganizować  obchodów Dnia Walki z Cukrzycą, zostały wręczone w roku bieżącym).

Dekoracji dokonała przedstawicielka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi p. Maria Stolarska. W serdecznym przemówieniu gratulowała odznaczeń, życzyła wytrwałości i chęci do dalszego działania na rzecz drugiego człowieka.

Ważna dla diabetyków była obecność na zebraniu naszych władz powiatowych i miejskich. Zaszczycili swoją obecnością – wiceburmistrz miasta Rawa Mazowiecka p. Artur Piotrowski, wicestarosta powiatu rawskiego p. Jacek Otulak, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów p. Teresa Cieciorek. Były słowa uznania dla bezinteresownej pracy p. prezes i zarządu Koła, życzenia wytrwałości w walce z zagrożeniami zdrowotnymi i zapewnienie wsparcia w działalności  na rzecz diabetyków.

Wyjątkowo, z przyczyn pandemicznych, nie uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych kół i osoby zaprzyjaźnione z rawskimi diabetykami. Nie było też występów artystycznych – wszystko udaremniła pandemia. Jednak z wyjątkowym repertuarem wokalnym wystąpił członek koła p. Jerzy Kozieł. Zaśpiewał 2 pieśni: jedną  patriotyczną i drugą na ludową nutę. – Swoim występem umilił spotkanie za co należały mu się  gorące oklaski, które otrzymał – pochwaliłą pani Marianna.

Potem był smaczny poczęstunek i niekończące się koleżeńskie rozmowy o….wszystkim.

Zebranie było skromne, ale spełniło swoje założenia. –  Znów  poczuliśmy się grupową wspólnotą, zostaliśmy wyposażeni w nową, ważną wiedzę,  mamy wsparcie  i okazję do przeżywania uroczystych chwil – podsumowują uczestnicy spotkania.

Barbara Kalinowska
Prezes Koła PSD w Rawie Mazowieckiej

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content