5 października Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Podleszanach zorganizowało kolejne spotkanie szkoleniowe. Tym razem gościem diabetyków była mgr Małgorzata Mięsowicz z poradni „Dobry Dietetyk” z Rzeszowa. Panią dietetyk przywitała prezes PSD Pani Danuta Zaremba. Zgromadzeni diabetycy i nie tylko wysłuchali wykładu pt. „Pułapki zdrowego odżywiania”.

Tempo życia powoduje, że nie zastanawiamy się nad tym, co jemy. W naszej codziennej diecie brak produktów swojskich i naturalnych. Sięgamy po żywność wysoko przetworzoną, gotową do bezpośredniego spożycia, a także, jakże często, po wyjątkowo niezdrowe i wysoce kaloryczne fast foody. W konsekwencji powszechne stają się choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Nieodpowiedni tryb życia i złe nawyki żywieniowe prowadzą również do nadwagi i otyłości.

W trosce o poprawę zdrowia i zachowania go na długie lata pani dietetyk zachęcała do zdrowego stylu życia poprzez odpowiednią dietę i wszelkie formy aktywności. Mogą to być ćwiczenia, spacer czy chociażby jazda na rowerze.

W prezentacji multimedialnej przedstawiła zebranym  produkty, które należy spożywać, a których unikać. Wymieniła zamienniki cukru, nieszkodzące diabetykom, a także produkty, których powinni się wystrzegać.

Dietetyczka uczulała również uczestniczki spotkania, aby podczas zakupów dokonywać świadomych wyborów. Przede wszystkim czytać etykiety, które im krótsze tym lepiej (tym bardziej naturalny produkt). Powinniśmy także uważać na produkty typu fit czy light. Zdarza się bowiem, że często to zwykły chwyt marketingowy. I na pewno większym pożytkiem dla naszego organizmu będzie zjedzenie razowej kromki chleba ze smalcem niż wypicie słodkiego owocowego jogurtu. Nawet typu light czy fit! W naszej diecie nie może zabraknąć błonnika, a więc jedzmy owoce, warzywa, płatki owsiane, razowe pieczywo. Pijmy dziennie co najmniej dwa litry wody mineralnej.

Ten niezmiernie ciekawy wykład nie  tylko ubogacił naszą wiedzę, ale spowodował, że każdy wyszedł ze spotkanie ze świadomością iż potrzebna jest systematyczna praca nad zdrowymi nawykami. Praca, którą warto podjąć, bo ceną jest nasze zdrowie. A ono jest bezcenne.

Justyna Ryczek

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content