W dniu 29.05 Prezes ZG PSD Anna Śliwińska spotkała się z szefem Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia dr Radosławem Sierpińskim. Gabinet Polityczny Ministra gościł nas już po raz drugi od momentu objęcia urzędu przez Ministra Szumowskiego. W ramach spotkania rozmawiano o profilaktyce i leczeniu cukrzycy w świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Anna Śliwińska poruszyła palący problem zmiany schematu leczenia cukrzycy typu 2. Obecna polityka refundacyjna państwa nie pozwala wielu chorym otrzymać niezbędnych do komfortowego i bezpiecznego prowadzenia cukrzycy leków. Bez odpowiedniej terapii pacjenci narażeni są na ataki hipoglikemii i liczne powikłania. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od dawna alarmuje Ministerstwo i opinię publiczną o negatywnych konsekwencjach niewłaściwego schematu leczenia.

Radosław Sierpiński zapewnił o priorytetowym traktowaniu cukrzycy przez Ministerstwo Zdrowia. Jako jedna z chorób cywilizacyjnych wymaga bowiem zwiększonej uwagi i wzmożonej profilaktyki.

Bacznie przyglądamy się takim deklaracjom oraz działaniom Ministerstwa. W trakcie minionego pół roku poprawiła się sytuacja pacjentów z innych obszarów terapeutycznych, np. pacjentów onkologicznych. Chcielibyśmy, aby szybko nadeszła kolej na chorych na cukrzycę.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content