Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Przypadek Lecha Wałęsy, czyli...

Pojawiła się wiadomość, że prezydent Lech Wałęsa trafił do szpitala z powodu poważnego powikłania w cukrzycy, jakim jest stopa cukrzycowa. Ta informacja, poza myślami i życzeniami zdrowia, skłania do pytania: Jeżeli pacjent, który na pewno jest pod specjalnym nadzorem, znalazł się w tak dramatycznej sytuacji, to z jakimi problemami borykają się przeciętni klienci placówek NFZ?

Na to pytanie i kolejne – związane z błędami popełnionymi przez pacjentów oraz zbyt długą drogą diagnostyczną i podstępnością samej choroby – odpowiada prof. Agata Stanek.

Ekspertka przypomina także, że w Polsce jest zaledwie 200 angiologów, a potrzeba nam 400 lekarzy tej specjalizacji. Tymczasem w przyszłości trudno spodziewać się większego zainteresowania tą trudną dziedziną. Brakuje nie tylko lekarzy i całych zespołów, które powinny zajmować się stopą cukrzycową, ale i pieniędzy. Na jednego pacjenta angiologicznego, w tym ze stopą cukrzycową w przebiegu niedokrwienia, wydaje się w Polsce średnio tysiąc euro, a w Europie Zachodniej jest to 10 tysięcy euro. Tak małe nakłady nie są wystarczające w sytuacji pandemii cukrzycy, kiedy miażdżyca u osób z cukrzycą rozwija się sześciokrotnie częściej, a ryzyko amputacji kończyny jest wyższe o 30 proc. w porównaniu z pacjentami bez cukrzycy.

Źródło: www.termedia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content