Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe, niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.

Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10% małych dzieci (1-3 lat), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym, 22% młodzieży do 15 roku życia. Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży to:

  1. problemy z koncentracją i pamięcią, a tym samym z nauką,
  2. rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze,
  3. zaburzenia emocjonalne,
  4. niska samoocena i samokrytyka,
  5. izolacja społeczna,
  6. depresja.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi cykliczną akcję „Środa z Profilaktyką” poświęconą promocji zdrowia i profilaktyce chorób. W dniu 18 maja 2022 r. tematem środy była „Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość”.

W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas 6-krotna Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci.

Poniżej materiał filmowy:

Czym skorupka za młodu,…

W profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie! Wiele praktycznych porad i gotowe jadłospisy dla całej rodziny można znaleźć w planie żywieniowym DASH Rodzina na bezpłatnym portalu Diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl.

Plan Rodzinny przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków. Polecamy!

Źródło: www.nfz.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content