Dnia 5 lipca br. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Tematem posiedzenia była opieka koordynowana w cukrzycy.

W posiedzeniu udział wzięli m.in. prof. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która odpowiadała za stworzenie systemu opieki koordynowanej, prof. Leszek Czupryniak, prof. Agnieszka Szypowska oraz przedstawiciele instytucji publicznych – Michał Dzięgielewski – dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia oraz Maciej Karaszewski – zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków reprezentowała Prezes Zarządu Głównego Anna Śliwińska.

W swoim wystąpieniu prof. Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśliła, że „cieszymy się, że proces wdrożenia idzie ładnie, natomiast sukcesem będzie, jak będziemy mogli [dzięki opiece koordynowanej] wykazać poprawę opieki nad pacjentem z cukrzycą”. Dodała również, że „optymalizacja leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą jest naszym wspólnym celem i opieka koordynowana przyczynia się do tego, abyśmy ten cel osiągnęli”.

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Leszek Czupryniak, który wskazał, że wprowadzenie opieki koordynowanej pozwoli Polsce dorównać do poziomu państw europejskich, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od wielu lat – „Przykładem jest Holandia, gdzie podobne rozwiązania funkcjonują już od lat 90-tych”. Wg profesora Czupryniaka, ogromną zaletą opieki koordynowanej jest to, że unifikuje postępowanie nad pacjentem w całym kraju.

Maciej Karaszewski z NFZ przedstawił konkretne liczby dotyczące opieki koordynowanej w cukrzycy:

  • umowę na świadczenie opieki koordynowanej w diabetologii zawarło dotychczas 1018 podmiotów;
  • zrealizowano dotychczas następującą liczbę świadczeń:
    • wskaźnik albumina/kreatynina w moczu – 5 997
    • USG Doppler naczyń kończyn dolnych – 1 890
    • albuminuria (stężenie albumin w moczu) – 2 607
    • konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie diabetologii (pacjent – lekarz specjalista) – 3 002
    • konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie diabetologii (lekarz PZ – lekarz specjalista) – 160

Prezes ZG PSD Anna Śliwińska w swojej wypowiedzi podziękowała, że diabetologia została włączona w program opieki koordynowanej. „To samo w sobie świadczy, że cukrzyca wreszcie jest dostrzegana i postrzegana jako ważny problem społeczny. Przez lata i dekady była kwestią spychaną na margines” – podkreśliła Anna Śliwińska, dodając że dobra opieka diabetologiczna na poziomie POZ jest niezwykle ważna, bo większość pacjentów z cukrzycą typu 2 leczy się przede wszystkim w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W szczególny sposób dotyczy to regionów, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony.

Podczas posiedzenia poruszono także bliski sercu Przewodniczącej Zespołu poseł Ewy Kołodziej temat otyłości wśród dzieci i młodzieży. Co zatrważające, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – głos w tej sprawie zabrała prof. Agnieszka Szypowska.

Link do transmisji posiedzenia:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=A53FC74E16EF10BFC1258995002E7E64&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

Link do strony Narodowego Funduszu Zdrowia opisującej czym jest opieka koordynowana w POZ:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/opieka-koordynowana-wchodzi-do-poz-co-to-oznacza-dla-pacjentow,8269.html

Skip to content