Rozwój nowych technologii dynamicznie zmienia sytuację pacjentów z cukrzycą typu 1. – Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które wspierają chorych. Mamy już pompy insulinowe, które same sterują podażą insuliny na podstawie glikemii, a jesteśmy blisko wprowadzenia takich, które będą autonomicznie sterowały wlewem insuliny, czyli po prostu będą sztuczną trzustką – mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczny kongres Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association, ADA) oraz jego odpowiednika w Europie, Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (European Association for the Study of Diabetes, EASD) dobitnie pokazały, że nowinki technologiczne m.in. w zakresie terapii pompowej całkowicie zmieniają sytuację pacjentów z cukrzycą typu 1.

– Widzimy triumfalny pochód nowych technologii w diabetologii. Dotyczy to zarówno osobistych pomp insulinowych, jak i wprowadzania zaawansowanych pomp hybrydowych, czyli takich, które w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 dawki insuliny podają autonomicznie, niezależnie od woli pacjenta. Te urządzenia sterują podażą insuliny na podstawie glikemii, jaką same odczytują – przekazuje prof. Czupryniak.

Jak zaznacza nasz rozmówca, już jesteśmy bardzo blisko wprowadzenia pomp, które będą autonomicznie sterowały wlewem insuliny, po prostu będą sztuczną trzustką. Jak podkreśla, szczególnie na kongresie ADA było widoczne, że temu wydarzeniu towarzyszą w większości firmy technologiczne, a nie oferujące tabletki czy zastrzyki na cukrzycę. To zaś – jak ocenił – dowód, że to technologie coraz częściej decydują, jak należy leczyć chorych.

Prof. Czupryniak: leczenie skojarzone cukrzycy typu 2 należy zacząć jak najwcześniej
Profesor Czupryniak zwraca uwagę, że technologią, która mocno weszła do diabetologii i z którą musi zapoznać się każdy lekarz leczący cukrzycę, także na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, są systemy ciągłego monitorowania glikemii. W ocenie profesora te stają się już standardem w leczeniu i monitorowaniu cukrzycy. – Widzimy, że ich zastosowanie wszędzie przynosi korzyści, czy to ciężarnym, czy pacjentom operowanym, czy poddawanym ciężkim zabiegom, albo intensywnie uprawiającym sport – zaznacza.

Jak relacjonuje ekspert, w trakcie obu kongresów głośno akcentowano, że w cukrzycy typu drugiego należy stosować jak najwięcej leków od samego początku. – Czyli nie dawać jednego leku, czekać, potem drugi, potem trzeci, jak się cukier pogorszy, tylko szybko wchodzić z nowymi preparatami. Tak jak leczone jest nadciśnienie. Mówiąc krótko, leczenie skojarzone cukrzycy typu 2 należy zacząć jak najwcześniej – podsumowuje.

Nagranie video: https://pulsmedycyny.pl/prof-czupryniak-jestesmy-bardzo-blisko-pomp-ktore-beda-po-prostu-sztuczna-trzustka-1199423

Źródło: pulsmedycyny.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content