Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych obciążonych chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

Z raportu NFZ o zdrowiu. Polipragmazja wynika, że:

➡ 1/3 Polek i Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie.
➡ Ponad 2 mln Polek i Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych.
➡ W pierwszym półroczu 2019 roku blisko 8,4 mln osób wykupiło leki na receptę (również nierefundowane przez NFZ) zawierające co najmniej 5 substancji czynnych, w tym 4,3 mln osób, tj. 51,8%, to osoby w wieku 65 lat lub więcej.

Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Niebezpieczeństwo niepożądanych interakcji może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego stosowania:

·         2 leków o 5%

·         5 leków o 50%

·         8 i więcej nawet do 100%.

Świadomy pacjent – skuteczna terapia

– Nasi seniorzy często posiadają w domu arsenał leków. Warto, aby co najmniej raz na pół roku specjalista medyczny dokonał przeglądu tych leków – mówi w załączonym materiale filmowym dr Honorata Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej i apeluje do wszystkich, aby przed zakupem kolejnego leku, zastanowić się i sprawdzić, czy na pewno jest nam potrzebny. Przypomina także, że pacjenci mają prawo do skorzystania z tańszego zamiennika leku. Otrzymują wówczas lek z tą samą substancją czynną, w tej samej dawce tylko pod inną nazwą.

Jak zmniejszyć ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków? W jaki sposób można uniknąć poilpragmazji? Czy wszystkie leki dla osób po 75 r.ż. są bezpłatne? Jakie zasady obowiązują w tym zakresie?

Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ:

Poniżej wersja audio:

 

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

·         kanale YouTube Akademia NFZ

·         Facebooku Akademia NFZ

·         oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content