W dniu 14 listopada 2022 roku – w Światowy Dzień Cukrzycy – na zaproszenie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wampierzowie – Krystyny Midury oraz wychowawczyni kl. V – Pani Joanny Pytko, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z Mielca mieli zaszczyt przygotować i poprowadzić dla uczniów klas V-VIII ww. szkoły pogadankę o cukrzycy.

Po krótkim przywitaniu i wprowadzeniu przez Panią Dyrektor koleżanka Teresa przytoczyła kilka danych statystycznych o cukrzycy, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Następnie głos zabrała koleżanka Agata, która przedstawiła najważniejsze fakty o cukrzycy. Opowiadała również co mają robić już dziś dzieci i młodzież, aby w przyszłości nie znaleźć się w gronie diabetyków.

Najciekawszymi momentami pogadanki dla uczniów były te chwile, kiedy były prezentowane różnego rodzaju akcesoria medyczne pomagające choremu na cukrzycę w codziennym życiu, ale i w skrajnych przypadkach ratujące im życie. Mogli bowiem wszystkiego dotknąć i obejrzeć z bliska. Okazało się, że młodzi słuchacze byli bardzo zainteresowani wykładem. A pytania zadawane przez uczniów były bardzo drobiazgowe, co świadczyło o ich poważnym podejściu do tematu cukrzycy.

Wykład się podobał, młodzi słuchacze na zakończenie nagrodzili nas burzą oklasków, a Pani Dyrektor wręczyła piękne pamiątkowe podziękowanie i malutki upominek. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor oraz całemu gronu pedagogicznemu za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia edukacji na temat tej nieuleczalnej choroby.

Agata Radek
Sekretarz Koła PSD w Mielcu

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content