Koło Terenowe PSD w Jarosławiu ma już ponad 30-letnią historię.

W 2022 roku Zarząd Koła organizował dla swoich członków , jak również sympatyków rajdy nordic walking, wycieczki krajoznawczo – turystyczne, spotkania integracyjne, wykłady edukacyjne. Przy Kole działa również Klub Diabetyka, w którym członkinie Koła wykonują prace rękodzieła artystycznego.

Koło realizowało w ciągu ubiegłego roku 3 zadania publiczne zlecone przez Burmistrza Miasta Jarosławia oraz zadanie zlecone przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu na zadanie sport, kultura i rekreacja osób niepełnosprawnych. Nasze Koło było również beneficjentem grantu Zarządu Głównego. Członkowie Koła korzystali także z pomocy żywnościowej z Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie.

W 2022 roku już po raz jedenasty zorganizowaliśmy wspólnie z Ks. Prałatem Marianem Bocho Pielgrzymkę Diabetyków z Podkarpacia do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin w Jarosławskiej Kolegiacie.

W ramach realizacji zadań publicznych zorganizowaliśmy rajdy nordic walking do Łopuszki, Radawy i Horyńca oraz wycieczki do Arboretrum w Bolestraszycach i Kalwarii Pacławskiej, Lublina i Obozu w Majdanku, zwiedziliśmy zamek w Łańcucie i Przemyśl.

We wrześniu byliśmy na dwudniowej wycieczce w Bieszczadach, gdzie między innymi skorzystaliśmy z przejazdu Leśną Kolejką, odwiedziliśmy miejscowość Zwierzyń gdzie jest cudowne źródełko. Woda z tego źródełka leczy choroby oczu. Był też rejs statkiem po Solinie i najnowsza atrakcja czyli przejazd Koleją Gondolową PKL Solina nad zaporą.

Wszystkie rajdy i wycieczki Koło organizowało w miesiącach letnich, jesienią rozpoczęliśmy serię wykładów dietetyczki i edukatora cukrzycy na temat zdrowego żywienia. Odbyły się trzy takie wykłady oraz wykład z tematu uzależnień przeprowadzony przez Grupę Al-Anon. Grupa Al-Anon jest grupą wsparcia dla rodzin alkoholików.

W listopadzie odbyło się kolejne ważne wydarzenie, czyli  Obchody  Światowego Dnia Cukrzycy. Zostały  one zorganizowane przez Koło 25 listopada.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Oprócz Członków Koła Terenowego PSD na obchody przybyli zaproszeni goście w osobach: Burmistrz Miasta Jarosławia  Waldemar Paluch,Wice Starosta Powiatu Jarosławskiego  Mariusz Trojak,Radny Powiatu Jarosławskiego  Tomasz Kulesza, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza Ewa Leniar, Właściciel Restauracji Klasyczna Tadeusz Słowik, Dyrektor Centrum Kultury  i Promocji Miasta Jarosławia Tomasz Wywrót, Prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie  Andrzej Mielcarek, delegacja Koła Terenowego PSD z Przeworska z Prezes Krystyną Woźniak, a także Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Diabetycy Powiatu Jarosławskiego.

W naszych obchodach udział wzięli również uczniowie jarosławskich szkół wraz z opiekunami, którzy  wystąpili    w ramach ogłoszonego przez nasze Koło konkursu na wiersz, bądź piosenkę o cukrzycy i zdrowiu.

Prezes Oddziału wojewódzkiego PSD z Rzeszowa Pan Andrzej  Mielcarek i Prezes Koła Terenowego PSD Pan Grzegorz Graboń wręczyli odznaczenia i okolicznościowe medale.

 „Złote serce” otrzymały: Maria Dechton i Anna Dryla
„Ambasadora Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” otrzymali: Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Burmistrz Miasta Jarosławia  Dariusz Tracz, Restauracja „Klasyczna” Pana Tadeusza Słowika, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu i Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza

Medale 100-lecia odkrycia insuliny otrzymali: Krystyna Mikłasz, Maria Maksymowicz, Janina Burblis, Emilia Wiercioch, Danuta Ciećkiewicz, Agnieszka Pisarczyk, Maria Grabuś, Anna Mołoń, Antoni Walczyszyn.

Ostatnim punktem naszego spotkania był  konkurs na wiersz, bądź piosenkę o cukrzycy. Konkurs został ogłoszony przez Koło Terenowe PSD w ramach realizacji zadania publicznego, zleconego przez Gminę Miejską Jarosław.

Wystąpili uczniowie: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha, Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza, Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Ks. Piotra Skargi.

Rok 2022 zakończyliśmy spotkaniem wigilijnym, które odbyło się 14 grudnia w Restauracji Klasyczna

Na spotkanie przybyli  zaproszeni goście w osobach: Ks. Prałat Marian Bocho, Skarbnik Miasta Jarosławia Pani Anna Gołąb, właściciel restauracji Klasyczna Pan Tadeusz Słowik i nasz Przyjaciel Pan Dawid Wajda.

Po odczytaniu ewangelii przez Ks. Prałata i podzieleniu się opłatkiem, zebrani na spotkaniu zasiedli do wspólnej kolacji wigilijnej. Na stole nie zabrakło barszczu z uszkami, ryby, pierogów , gołąbków, śledzi oraz świątecznych wypieków. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

W trakcie spotkania odbyło się również podsumowanie zadania sportowego. Od wiosny do późnej jesieni grupa naszych członków spotykała się w parku miejskim aby wspólnie chodzić z kijkami. Osoby, które w tych zajęciach uczestniczyły systematycznie otrzymały nagrody.

Przez cały rok, jak w latach poprzednich działał również przy Kole Klub Diabetyka, w którym nasze uzdolnione Panie wykonywały prace artystyczne: stroiki świąteczne, bańki, choinki, zdobiły puzderka na biżuterię, teraz powstają piękne wielkanocne pisanki i stroiki.

Nasze Koło oprócz organizacji wykładów, wycieczek i innych form zajęć daje swoim członkom również możliwość spędzania wspólnie wolnego czasu poprzez organizację spotkań towarzyskich przy muzyce. Zabawy karnawałowe, andrzejkowe, ostatkowe cieszą się dużym powodzeniem wśród naszych członków.

Przez cały rok prowadzimy badania przesiewowe na terenie miasta, przy okazji naszych imprez i spotkań. Oprócz badania poziomu glukozy we krwi, badamy również ciśnienie i skład masy ciała za pomocą zakupionych na potrzeby badań  wag.

Wszystkie działania realizowane przez Zarząd Koła PSD w Jarosławiu są skierowane na polepszenie samopoczucia członków, ich lepszą kondycję fizyczną, edukację oraz integrację środowiska co jest najważniejsze.

Grzegorz Graboń
Prezes Koła Terenowego PSD w Jarosławiu

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content