- Rozwój telemedycyny w pandemii to plus – a może ona służyć także pacjentom diabetologicznym
- Lepszym rozwiązaniem jest dla pacjentów z ustabilizowaną cukrzycą – ci z nieustabilizowaną wymagają wizyt w gabinecie
- Leki w cukrzycy trzeba dobierać starannie i adekwatnie do stanu choroby, np. na początku zamiast metforminy wskazane są flozyny – ocenił prof. dr. n. med. Edward Franek
Telemedycyna pomocna w cukrzycy?
W ocenie prof. dr. n. med. Edwarda Franka, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie pandemia COVID-19 nie miała drastycznego wpływu na sytuację pacjentów diabetologicznych. W rozmowie ze “Światem Lekarza 3D” specjalista zauważył, że przyczyniła się również do zaistnienia korzystnych zmian, w tym rozwoju telemedycyny, która, jak przyznał, jest lepszym wyjściem u pacjentów z ustabilizowaną cukrzycą. W przypadku pacjentów z przeciwnej grupy wciąż lepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie.
Specjalista ocenił, że to właśnie telemedycyna będzie kierunkiem, w którym pójdzie lecznictwo. Z tego powodu zdaniem prof. Franka konieczne jest dookreślenie warunków jej realizacji i przypadków, kiedy można przy niej pozostać lub kiedy trzeba udać się do lekarza.
Trzeba odpowiednio dobierać leki
Profesor zwrócił także uwagę na metforminę, która, co odnotował, jest najczęściej wykorzystywanym lekiem w terapii cukrzycy. Podkreślił, że w początkach leczenia wciąż wskazane są flozyny, zwłaszcza u pacjentów z chorobami takimi jak niewydolność serca, choroba sercowo-naczyniowa czy przewlekła choroba nerek.
Prof. Franek przypomniał, że na pewnym etapie leczenia chorzy wymagają podawania wielu leków, by efekty – “wyrównanie” – były korzystne. W przypadku chorych stosujących metforminę już w stanie przedcukrzycowym lek nie powinien być wyeliminowany, a wzbogacony o kolejne.
Podkreślił znaczenie profilaktyki, także wtórnej, w której chory ma nie dopuścić do pojawienia się powikłań. Te jednak, m.in. otyłość, która rozwinęła się w pandemii, mają rozwiązania. W przypadku otyłości są to nowe skuteczne leki dostępne dla coraz szerszego grona chorych.
Specjalista poinformował także o badaniu, do którego obecnie trwa nabór pacjentów, a które ma objąć stu polskich pacjentów cukrzycowych z nałogiem palenia papierosów. Program nazywa się Diasmoke i szpital MSWiA jako jedyna placówka w Polsce bierze w nim udział. Ma ustalić m.in. o ile mniej szkodliwe od papierosów są tzw. produkty alternatywne, które stosowane są pomocniczo w rzucaniu palenia. Wolność od nałogu nikotynowego, jak podkreślił profesor, pozwoliłaby lepiej kontrolować cukrzycę i pomóc w poprawie ogólnego zdrowia.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl